2011. szeptember. 26. 08:21 hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. szeptember. 26. 08:55 Gazdaság

Botrányosan rossz véleménye van a pénzügyi szakmának Magyarországról

Augusztushoz képest kicsit javult a magyar részvénypiac kilátásainak megítélése szeptemberben a német ZEW intézet és az Erste Bank legfrissebb felmérése szerint. A magyar részvénypiacnak azonban úgy sikerült hatalmasat esnie, hogy közben a szakemberek optimistábbak lettek a piac kilátásait illetően, a magyar gazdaság megítélése viszont botrányosan rossz - írja a Napi Gazdaság.

A német ZEW intézet és az Erste Bank legfrissebb felmérését 82 régióval foglalkozó pénzügyi elemző és portfóliómenedzser megkérdezésével készítettek. A Napi Gazdaság által ismertetett felmérésben augusztus óta 53,1 százalékról 54,8 százalékra emelkedett a BUX indextől a következő 6 hónapban emelkedést várók aránya, míg a csökkenést tippelőké 31,3 százalékról 25,8 százalékra mérséklődött.

Ezzel a felmérés bull/bear aránya 2,1-re emelkedett, ami inkább optimistább hozzáállást jelent a historikus adatokból kiindulva, ám szélsőségesnek nem nevezhető. Az azóta bekövetkezett áresést a tőzsdei szakirodalom a remény lejtőjének nevezi, amikor az egyre alacsonyabb és alacsonyabb árak mellett egyre optimistábbá válnak a szereplők, az áralakulás azonban nem igazolja derűlátásukat.

Az indexszel kapcsolatos javuló megítélés azonban egyáltalán nem tükröződik a magyar gazdaság kilátásairól alkotott véleményekben. A pénzügyi szakma ugyanis botrányosan rossz véleménnyel van a magyar gazdaság jelenlegi helyzetéről. Mindössze 5,2 százalékuk véli úgy, hogy jó a gazdaság mostani állapota, miközben 13,9 százalékponttal, 33,3 százalékra csökkent azok aránya, akik elfogadhatónak ítélték.

A helyzetet rossznak látók aránya hatalmasat ugrott, 11,5 százalékpontot, 61,5 százalékra. Ez azt jelenti, hogy a régiós országok közül messze a magyar gazdaság helyzetét ítélik meg a legrosszabbnak a szakértők, jócskán megelőzve olyan országokat, mint Románia vagy Horvátország, a sokkal jobb helyzetűnek ítélt Szlovákiáról és Csehországról nem is beszélve.

A kormány elmúlt hónapban hozott intézkedései és a romló világgazdasági környezet nyomán elvesztettük azt a kétes reményünket is, ami eddig megvolt a szakemberek szerint. Eddig ugyanis legalább a kilátások terén viszonylag jó helyezést értünk el; a szakértők nyilván úgy gondolták, hogy minél rosszabb a helyzet, annál nagyobb remény van a javulásra.

Óriásit, 23,2 százalékpontot nőtt s ezzel elérte a 60 százalékot azok aránya a felmérésben, akik szerint tovább fog romlani a magyar gazdaság teljesítménye. A kilátások tekintetében így szintén sikerült a legrosszabb helyezést elérni az összes vizsgált ország közül - ismerteti a lap az eredményeket.

A vizsgálat szerint hatalmasat ugrott a hosszabb távú kamatok emelkedését várók aránya is, az egy hónappal korábbi 24,8 százalék után 51,3 százalék vár ilyen fejleményt. A forint megítélése is romlott, a szakemberek most már leértékelődést várnak a korábbi felértékelődési várakozások helyett. A forint a második legrosszabb minősítést kapta a horvát kuna után - olvasható a Napi Gazdaságban.

Mivel Magyarország már nem szavatolja a befektetések jogbiztonságát, a befektetők elfordulnak Magyarországtól, és az Erste Group az üzleti fejlesztésekre szánt forrásokat nem Magyarországon fekteti majd be - nyilatkozta Andreas Treichl elnök-vezérigazgató a lapnak.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.