2011. szeptember. 25. 19:58 MTI Utolsó frissítés: 2011. szeptember. 26. 08:58 Gazdaság

Weber: Európának a válság valódi okaira kellene összpontosítania

Európának a válság valódi okaira kellene összpontosítania ahelyett, hogy időt pazarol olyan új mechanizmusokról való tárgyalásra, amelyek az egyes országok hitelfelvételi költségeinek csökkentését célozzák - mondta Axel Weber, a német jegybank, a Bundesbank korábbi elnöke a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank éves rendes közgyűlésén tartott beszédében vasárnap.

A tekintélyes közgazdász kifejtette: a válság oka a túl nagy adósság, és az érintett országoknak olyan programokat kellene végrehajtaniuk, amelyek gyorsan kezelik ezeket a gondokat. "Attól tartok, hogy a válság csak még tovább fog mélyülni, mielőtt javulást tapasztalunk" - fogalmazott beszédében a szakember.

Weber a közgyűlés lezárásaként tartott beszédében élesen bírálta a közös euróövezeti kötvények gondolatát, és kijelentette, hogy a vita teljesen félresiklott. Leszögezte: csak akkor szabad megfontolni a közös euróövezeti kötvények kibocsátását, ha a közös valuta térségében már közös mechanizmusok vannak az adózásra és a költségvetési kiadásokra.

A német szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy jelentős kockázatokkal járna, ha az euróövezeti mentőcsomagok motorjának számító Európai Pénzügyi Stabilitási Eszközt (EFSF) arra használnák fel, hogy garanciaként szolgáljon az Európai Központi Bank (EKB) számára tőkeáttételes finanszírozáshoz. "Ha a tőkeáttétel szóba kerül, akkor valaminek csak eszünkbe kellene jutnia", az ilyen tőkeáttételes pénzügyi eszközök tették katasztrofálissá a jelenlegi válságot - fogalmazott a Bundesbank korábbi elnöke.

A közgazdász szerint az ilyen megoldások jóval nagyobb kockázatoknak tennék ki az adófizetők pénzét, mint amilyenek a jelenlegi megoldásban vannak. Webert korábban sokan Jean-Claude Trichet, az EKB jelenlegi elnökének utódaként látták, mígnem maga mondott le ennek lehetőségéről, mivel nem értett egyet az EKB vezetésének kötvényvásárlási törekvéseivel, és távozott a Bundesbank elnöki tisztségéből is.

A monetáris politika úgynevezett német vonalát követő közgazdászok közül Jürgen Stark, az EKB jelenlegi alelnöke és vezető közgazdásza is - piaci vélemények szerint - hasonló okokból jelentette be szeptember elején, hogy távozik a szervezettől. Jean-Claude Trichet elnököt novemberben Mario Draghi, az olasz jegybank jelenlegi elnöke váltja.

zöldhasú
Hirdetés