Az OTP bukott a legnagyobbat pénteken a BÉT-en
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 211,77 pontos, 1,40 százalékos csökkenéssel, 14 940,77 ponton zárt pénteken.
A részvénypiac forgalma 21,3 milliárd forint volt, a vezető részvények árfolyama vegyesen változott az előző napi záráshoz képest. A nap vesztese az OTP volt, amely jelentősen gyengült, a Richter is kisebb mínuszban zárt, míg a Mol, az Egis és a Magyar Telekom erősödni tudott.
Csáky Attila, az UniCredit Bank kereskedési igazgatója szerint a piacok továbbra is idegesek Európa-, illetve világszerte. Európán belül főleg a bankpapírokban volt nagyobb elmozdulás, az Erste- és a Raiffeisen-részvények Bécsben több mint 10 százalékos veszteséget szenvedtek el napközben. A nap végére valamelyest normalizálódni látszik a helyzet – tette hozzá.
A kereskedési igazgató elmondta: Magyarország sem lógott ki a sorból, itt is inkább eladói nyomás volt, néhány részvény mégis pluszban tudott zárni. Most minden befektető figyelme a G20-ak találkozójára összpontosul, az ott elhangzó intézkedési terv vagy narratíva fogja meghatározni a hétfői kereskedési irányt.
Sőre Balázs, a Buda-Cash Brókerház Zrt. határidős üzletkötője az OTP esésével kapcsolatban elmondta: a bankpapír ára korrelált az európai bankszektor árfolyamának mozgásával, ahol 7-12 százalékos esések voltak. Hozzátette: a nemzetközi bankpiaci hírek nem voltak túl kedvezőek, a világ tőzsdéin a pénzügyi szektorral kapcsolatban kisebbfajta pánik alakult ki, főleg az európai, nyugat-európai piacokon, ami az OTP-részvény árában is utolérhető volt.
Míg azonban kint az amerikai piacok nyitása körül viszonylag éles fordulat következett be, ez a magyar piacon, legalábbis az OTP piacán nem érződött. A magyar piac kettévált: a Mol és a Magyar Telekom pluszban zárt, a Richter pedig pici mínuszban, és inkább az európai indexekkel tudott együtt mozogni, míg az OTP inkább az európai bankpapírokkal – mutatott rá. Megjegyezte: a forint viszonylag jól tartja magát, elképzelhető, hogy a háttérben kapott egy kis támogatást az MNB-től.
Sőre Balázs is felhívta a figyelmet arra, hogy a hétvégén G20 és IMF találkozó is lesz, a görögökkel kapcsolatban is várhatóak fejlemények. A világ minden percben várja az újabb híreket, elsősorban a görög csőd a kérdés, az, hogy hivatalosan bejelentik-e, s ha igen, akkor egy levezényelt vagy spontán csőd lesz. Ha pedig ez kiderül, akkor mely európai bankok és mekkora kitettséggel rendelkeznek, mit veszítenek ezen – ezek a hírek befolyásolják leginkább a piacokat.
A Mol 195 forinttal, 1,37 százalékkal 14 395 forintra erősödött, 3,8 milliárd forintos forgalomban.
Az OTP mélyrepülése csütörtökön folytatódott: a részvények ára 197 forinttal, 6,58 százalékkal 2798 forintra csökkent, forgalmuk 13,4 milliárd forintot tett ki.
A Magyar Telekom árfolyama 9 forinttal, 1,93 százalékkal 475 forintra nőtt, forgalma 991,2 millió forint volt.
A Richter-papírok árfolyama 465 forinttal, 1,54 százalékkal 29 800 forintra esett, a részvények forgalma 1,9 milliárd forintot ért el.
A másik gyógyszeripari részvény, az Egis 906,3 millió forintos forgalom mellett 25 forinttal, 0,17 százalékkal 14.800 forintra emelkedett.
A BUMIX 1306,33 ponton zárt pénteken, ez 31,39 pontos, 2,35 százalékos csökkenés a csütörtöki záráshoz viszonyítva.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.