Merkel veresége is rontotta a piaci lelkesedést
Mínuszban álltak hétfő délelőtt az irányadó nyugat-európai tőzsdeindexek, miután a befektetők továbbra is az elhúzódó európai adósságválságra adott válaszra várnak.
Délelőtt nem sokkal 11 óra előtt a londoni FTSE-100 2,11 százalékos mínuszban 5255,11 ponton, a frankfurti Xetra-DAX 2,82 százalékos eséssel 5416,38 ponton, míg a párizsi CAC-40 2,75 százalékos csökkenéssel 2947,75 ponton állt. A hétfői kereskedés alapvetően pesszimista hangulatban kezdődött, miután a szombaton záródó wroclawi uniós gazdasági és pénzügyminiszteri csúcs jelentősebb eredmény nélkül zárult. Különösen aggasztó, hogy október második hetére halasztották a görög mentőcsomag újabb kifizetésének jóváhagyását, illetve az újabb segély részét képező görög-finn garanciaszerződés kérdésében sem született megállapodás – értékelt a Lloyds Corporate Bank hétfői elemzésében.
Tovább rontotta a befektetői kedélyeket, hogy Németországban a vasárnapi tartományi választásokon a kormányzó Angela Merkel vereséget szenvedett. "Talán nem meglepő, hogy sokan csökkenteni igyekeznek portfólióik kockázatán és ennek következményeként esnek a banki papírok" – írta az IG Markets jelentésében. A kereskedés első órájában az európai banki papírok Stoxx Europe 600 banki indexe 3,3 százalékot esett, miközben az átfogó mutató 2,0 százalékos mínuszban állt.
A befektetők mindazonáltal hétfőn – jelentős makrogazdasági adatok és vállalati jelentés hiányában – Athénra és Washingtonra figyelnek. Athénban megkezdődhetnek a tárgyalások az Európai Unió, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Központi Bank (EKB) alkotta trojka és a görög kormány között a pénzügyi támogatás újabb részletének kifizetéséről. Jeórjiosz Papandreu, Görögország miniszterelnöke az egyeztetések miatt lemondta egyhetes amerikai útját, hogy a kormány a tárgyalások közepette is dönthessen esetleges újabb megszorításokról.
Barack Obama amerikai elnök pedig közép-európai idő szerint fél ötkor ismerteti deficitcsökkentő intézkedéseit azt megelőzően, hogy benyújtaná azokat a tárgyalások lefolytatására kijelölt szuperbizottságnak. Egy magas rangú amerikai kormányzati tisztségviselő vasárnapi tájékoztatása szerint több mint 3 ezer milliárd dolláros, egy évtized alatt megvalósítandó államháztartási deficitcsökkentésre tesz javaslatot, és bejelenti: vétót emel az idősek egészségügyi ellátásáról gondoskodó Medicare program bármilyen megkurtítása ellen, ha a kongresszus nem emeli meg a legnagyobb vállalatok és a gazdagok adóját.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.