Az Országgyűlés gazdasági bizottsága hétfőn tárgyalja a fix árfolyamos végtörlesztésről szóló javaslatot.
Ha napirendjére tűzi, akkor le is folytatja a vitát hétfőn az Országgyűlés gazdasági és informatikai bizottsága a végtörlesztéses javaslatról - derül ki a parlament honapján található bizottsági meghívóból.
Az Orbán Viktor által felvetett javaslatot szokás szerint nem a kormány, hanem Rogán Antal nyújtotta be egyéni képviselői indítványként. "Az otthonvédelemmel összefüggő egyes törvények módosításáról" címet viselő törvényjavaslat átmeneti időre lehetővé teszi, hogy az ingatlanfedezetes devizaalapú hiteleket rögzített árfolyamon végtörleszthessék az adósok, továbbá adó- és illetékmentességet ír elő a devizahitellel rendelkező adósok megsegítésére kidolgozott programban részt vevők, valamint a szociálisan rászorulók megsegítése érdekében.
A végtörlesztést a korábbi bejelentéseknek megfelelően svájci frank esetében 180 HUF/CHF, euró esetén 250 HUF/EUR, japán jen esetén 200 HUF/100 JPY árfolyamon teljesíthetik a hiteladósok. A törvényjavaslatban szereplő árfolyamok alkalmazása akkor kötelező a pénzügyi intézmények számára, ha a végtörlesztéssel érintett kölcsön folyósításánál alkalmazott árfolyam nem volt magasabb a törvényjavaslatban szereplőnél, valamint a hitelfolyósító a törvény hatályba lépéséig nem mondta fel a kölcsönszerződést. További feltétel, hogy a hitelfelvevő 2011. december 30-ig benyújtsa végtörlesztésre vonatkozó igénybejelentését a pénzintézetnek, továbbá vállalja az áthidaló vagy gyűjtőszámlahitelből eredő tartozás végtörlesztését is, amennyiben a devizakölcsönhöz ilyen kapcsolódik.
Ha a hiteladós teljesíti a feltételeket, a finanszírozó nem utasíthatja el a végtörlesztési igényt, és 60 napon belül elő kell készítenie a szerződés lezárását. Az ingatlanfedezetes devizahitel és a gyűjtőszámlahitel végtörlesztéséért nem számítható fel költségtérítés és egyéb díj vagy jutalék.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.