Gazdaság hvg.hu 2011. szeptember. 18. 08:53

Végtörlesztés: hasonlít a nyugdíjkassza államosításához

Következményeit tekintve a magán-nyugdíjpénztári vagyon államosításához hasonlítható a kormány terve a devizahitelek fix árfolyamon való visszafizetéséről – mondta a Vasárnapi Híreknek Várhegyi Éva, a Pénzügykutató Zrt. tudományos főmunkatársa.

Ördögi kör alakulhat ki, ugyanis ha a devizahitelesek egy része él a végtörlesztés lehetőségével, akkor ezzel önkéntelenül is gyengíti a forintot. A forint gyengülése azonban azzal járhat, hogy olyanok is visszafizetik a hitelüket, akik erősebb forintárfolyam mellett ezt nem tették volna. A tömeges végtörlesztés eredményeképpen pedig a hazai bankok tőkéjük jelentős részét elveszíthetik. Nem nehéz kitalálni, hogy ennek milyen hatása lehet a gazdaságra: még jobban kiszáradna a hitelpiac, márpedig hitelek hiányában nincs gazdasági növekedés - mondta a Vasárnapi Híreknek adott interjújában Várhegyi Éva.

A közgazdász szerint az OTP kilátásai kétesélyesek. Egyfelől, a legnagyobb magyar bankot is tetemes veszteség érheti, de észre kell venni, hogy ez a pénzintézet nyújthatja legkönnyebben a végtörlesztéshez a forinthiteleket, hiszen a folyószámlabetétek felét tudhatja magáénak, ezért a versenytársaknál jóval olcsóbban juthat forintforrásokhoz. Szerinte az a furcsa helyzet állt elő, hogy ha egy bank a saját devizahiteleseinek nyújt forinthitelt, az egyértelműen veszteség. Ellenben, ha a konkurencia devizahiteleseinek ad forinthitelt, akkor már rövidtávon nyereséghez is jut, miközben középtávon a piacait is bővíteni tudja, vagyis tartós előnyt kovácsolhat belőle.

További részleteket a Vasárnapi Hírek legújabb számából tudhat meg!

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.