Egyelőre nem kell számolni azzal, hogy kivonulnának az országból az osztrák bankok Binder István, a PSZÁF szóvivője szerint. Binder Az Estében azt mondta, ha mégis elmenne valamelyik külföldi bank, azt nagyon rendezetten tenné meg.
Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn a Parlamentben azt javasolta, hogy törvényben állítsanak korlátot a kölcsönszerződések magas kamatai elé, és 30 százalékos teljes hiteldíjmutató (THM) felett ne lehessen hitelt nyújtani. Binder István, a PSZÁF szóvivője az m1 Az Este című műsorában beszélt arról, hogy ennek milyen hatásai lehetnek a hitelpiacra és a bankszektorra.
Szerinte ezzel a lépéssel és a devizahitelek megszüntetésével, a forinthitelezés beindulásával erősödhet a bankok közötti verseny, és átláthatóbbá fog válni a hitelpiac. Mint mondta, ma személyi kölcsönt fel lehet venni 25 és 340 százalékos THM-mel is, ezért nem igazán lehet eligazodni a különböző kínált hitelek között.
Arra, hogy Magyarországon senki nem figyelmeztette az ügyfeleket a devizahitelek felvételének problémáira, Binder kijelentette: „nem egy felelősről lehet beszélni, hanem felelősök sokasságáról”. Mint mondta, 2004-től öltött nagyobb méreteket a devizahitelezés, egy időben azzal, mikor korlátozottakká váltak, vagy megszűntek a kamattámogatásos hitelek – ez pedig kormányzati felelősség, de emellett a felügyelőhatóságoknak, így a jegybanknak és a PSZÁF-nek is van felelőssége, ahogy azoknak az ügyfeleknek is, akik nem olvasták el a hitelszerződésüket.
A hitelezéssel kapcsolatos kormányzati tervek komoly ellenkezést váltottak ki az osztrák bankokból, Binder István azonban azt mondta, bár megtehetik, hogy kivonulnak az országból, szerinte ezzel nem kell számolni. "Az első hangos kiáltások után most mindenki számol, minden hitelintézet, de azért lehet, hogy a forinthitelezésben ők is megtalálják számításukat" – mondta a szóvivő, hozzátéve, hogy ha valamelyik külföldi bank mégis kivonulna az országból, akkor ezt valószínűleg nagyon rendezetten tenné, úgy, hogy a hitelállományát átruházza másra és átadja az ügyfeleket. Véleménye szerint az osztrák bankoknak is a csöndes kivonulás az érdeke.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.