Orbán Viktor egy zsákutcás gazdaságpolitikába kezdett, ebben próbál meg kapaszkodót keresni, amivel azonban újabb és újabb hibákat követ el - mondta Petschnig Mária Zita közgadász a Klubrádióban.
Piacgazdasággal szembeni lépéseket tesz a kormány. Ha ugyanis itt eurózóna-válság van, akkor Orbán Viktornak az ország tőkevonzó képességét kellene erősítenie. A hatósági árazás és a THM 30 százalékon történő rögzítése ebbe egyáltalán nem illik bele. Ezzel kiírjuk magunkat Európából - mondta Petschnig Mária Zita közgadász a Klubrádióban.
Orbán Viktor tegnapi parlamenti beszédében a legmeglepőbb az volt, hogy október, november folyamán visszafizetjük a Valutalaptól kapott kölcsönt, ez ugyanis 20 milliárd euró visszafizetését jelenti úgy, hogy nem veszünk fel hitelt. Ez a devizatartalék megcsapolását jelenti, az alacsony devizatartalék azonban sérülékennyé teszi az országot - mondta a közgadász.
Az otthonvédelmi program kiterjesztése rögzített svájci frankban pedig a pénzügyi rendszer hitelezőképességét rendíti meg, hiszen ahogyan a többi ország, a magyar is hitelpénzen működő gazdaság. A számítások szerint mintegy ezer milliárd tűnhet el a bankszektorból, ha mindenki él a végtörlesztéssel. Ám mivel nincs kényszerhitelezés, ez az összeg kevesebb lehet - magyarázta Petschnig Mária Zita, aki szerint a devizahitelesek csupán 10-15 százaléka fog élni ezzel a lehetőséggel. A közgazdász szerint a 35 százalékos áfával terhelt luxusadó egyértelmű blöff, mivel rendkívül kicsi tétel, nem mellesleg Brüsszel finoman jelezte már aggályait ezzel kapcsolatban.
A következő években mintegy 900 milliárdos megtakarítást kellene elérni, hogy tartani tudjuk a 2, 8 százalékos hiányt, ebben a luxusadó egy elhanyagolható tétel – mondta Petschnig Mária Zita.
Úgy tűnik, Orbán Viktor a monetáris tanács és az árhivatal is egyben. A világtrend a miniszterelnök víziója szerint az, hogy a nemzeti politikák erősödnek, és az euróválság lehetőség a nemzeti alapú magyar gazdaság megteremtésére. Ennek a szabadságharcnak az lesz az értelme, hogy a világtól elzárkózva sikeres nemzetgazdaságként fogunk működni. Csakhogy ez nem így működik - tette hozzá a közgazdász.
A miniszterelnök hétfői napirend előtti felszólalásában jelentette be, hogy megvalósíthatónak tartja a kormány a Lázár János frakcióvezető által pénteken ismertetett, rögzített árfolyamon történő végtörlesztéssel kapcsolatos javaslatot. A Magyar Bankszövetség hétfő délutáni közleményében már jelezte is: amennyiben megvalósul a kormány új, devizahiteleseket mentő lépése, akkor "nincs más lehetősége, mint az Alkotmánybírósághoz és az Európai Unió illetékes szerveihez fordulni, illetve a lehetséges eszközökkel jogorvoslattal élni".
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.