A hvg.hu információja szerint maga Orbán Viktor vitte be a Fidesz-frakció elé Hajdúszoboszlón a fix árfolyamos végtörlesztési javaslatot, melynek kitalálását a sajtó eddig a frakcióhoz kötötte. A pénzügyi elemzők szerint az lenne a szerencsés, ha a javaslat jelentősen leszűkülne, hogy a banki kockázatokat minimalizálni lehessen. Ma egy óra után bejelentés várható az ügyben.
Orbán Viktor vitte be a Fidesz frakciója elé csütörtökről péntekre virradó éjjel a fix árfolyamon való végtörlesztést - értesült a hvg.hu egy, a Fidesz elnökségi döntéshozatalára rálátó forrástól. Úgy tudjuk, a hajdúszoboszlói ülésen Orbán Viktor szólalt fel először a témában, de a javaslat mellett kiállt Matolcsy György, Lázár János és Rogán Antal is. Információink szerint a többség elfogadta a javaslatot, de többen jelezték a vele járó kockázatot is.
A Fidesz képviselőcsoportja hétfőn 11-kor ült össze, az előzetes tervekhez képest mégsem tárgyaltak a végtörlesztésre vonatkozó tervezetről. Az egyik forrásunk azt mondta, csak technikai egyeztetés volt a frakcióülésen arról, hogy mi várható a héten.
Azt egyelőre még mindig nem tudni, ki lesz a végtörlesztési javaslat előterjesztője.
Lázár János bejelentésével kezdődött
A pénzpiacokat és a bankokat is sokkoló elképzelést jelentett be a Fidesz pénteken: Lázár János frakcióvezető azt javasolta a kormánynak, hogy az eurót 250, a svájci frankot 180 forintos fix árfolyamon rögzítse végtörlesztés esetén, és minden ebből adódó pénzügyi terhet (a rögzített és a piaci árfolyam közötti különbséget) a bankok viseljenek. Lázár szerint az adósok a megtakarításaikból, illetve egy e célból felvehetővé tett forinthitelből fedezhetnék a végtörlesztést.
A frakcióvezető szombati nyilatkozata szerint ezzel a megoldással jól járhatnak az emberek, mert kiléphetnek az adósságcsapdából, és jól járhatnak a bankok is, hiszen pénzhez juthatnak fizetésképtelen adósok helyett. Lázár szerint ugynakkor ez jó Magyarországnak is, mert "minden egyes fizetéssel csökken az ország devizakitettsége, azaz biztonságosabb helyzetbe kerülünk mindannyian, miközben más országokban a bizonytalanság csak fokozódik".
Szijjártó: "helytálló, tartható, szabályos"
Az elemzők rövid időn belül jelezték, átgondolatlan és felelőtlen volt a frakcióvezető bejelentése. Ennek ellenére Szijjártó Péter szombaton reggel az MTI kérdésére válaszolva azt mondta, hogy a kormány szerint a rögzített árfolyamú végtörlesztés a bankszektornak ugyan veszteséget okozhat, de erkölcsileg helyes döntés, pénzügyileg pedig tartható és jogilag is megoldható. A miniszterelnök szóvivője vasárnap este a Duna Televízióban az előzőekkel egybecsengve a javaslatcsomag kritériumaként nevezte meg, hogy "erkölcsileg helytálló, pénzügyileg tartható és jogilag is szabályos" legyen.
Kósa Lajos Fidesz-alelnök a kritikákra reagálva a Hír Tv Kontraszt című műsorában közölte, senkinek sem érdeke, hogy a pénzügyi közvetítőrendszer, a bankrendszer összeomoljon. Róna Péter közgazdász, a jegybank felügyelőbizottságának LMP által delegált tagja a Lánchíd Rádióban ma reggel úgy fogalmazott, hogy Magyarországnak Svájchoz kellene fordulnia a devizahitelek forintosítása ügyében, hogy az adós és a bank között fennálló tőketartozás mértékét csökkentsék. (Ennek mikéntjéről nem derült ki több.)
Előtörlesztés már volt
A tavalyi önkormányzati választások után Kósa Lajos és Rogán Antal által jegyzett „lakáshiteleseket megmentő javaslatcsomag” eredetileg tartalmazta az előtörlesztés lehetőségét, mire azonban megfogalmazódott a törvénymódosítás, az ingyenes előtörlesztés lehetősége jelentősen leszűkült. Mesterségesen fenntartott fix árfolyamról azonban itt sem volt szó, csak szűk körben az előtörlesztési díj elengedéséről. (Azokra, akiknek tartozása nem haladja meg az egymillió forintot; ha pedig több mint egymillióval tartozik, csak akkor nem kell előtörlesztési díjat fizetnie, ha már legalább két éve fizeti hitelét és az előtörlesztés összege nem haladja meg a felvett hitel felét.)
A hvg.hu által megkérdezett pénzügyi elemzők szerint a bankrendszer biztonsága és a forint érdekében az lenne kívánatos, ha a javaslat jelentősen szűkítene a kedvezményezetti körön.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.