Gazdaság hvg.hu 2011. szeptember. 12. 12:40

Matolcsy: "tudjuk, hogy nagy baj lesz"

Tudjuk, hogy nagy baj lesz, tudjuk, hogy Magyarország a legsebezhetőbb, és veszélyben a növekedésünk, veszélyben a devizahitelesek házai - mondta Matolcsy György a parlament gazdasági és informatikai bizottsága ülésén tartott meghallgatásán, melyen be kellett számolnia a kormány elmúlt egy éves intézkedéseiről, valamint a következő időszakra tervezett lépésekről.

Matolcsy György szerint a fejlett államok adósságválsága miatt nyakunkon az újabb válság, és Magyarország újból kockázatos, sebezhető pénzügyi helyzetbe került. Emiatt folytatni kell a Széll Kálmán-tervet, és tartani kell a jövő évre tervezett 2,5 százalékos államháztartási hiányt - mondta a miniszter a bizottság ülésén.

Így válaszol a kormány

A kormány az új veszélyre azzal válaszol, hogy a 2011-es költségvetést stabilizálja egy 100 milliárd forintos, előrehozott intézkedéssorozattal. A 2012-es költségvetést pedig 3 százalék alatti hiánnyal és 2,5 százalékos strukturálisegyenleg-javulással fogadja el – mondta Matolcsy György (a 2,5 százalékos egyenlegjavulás azt jelentené, hogy a kormány mintegy 700 milliárd forinttal javítaná a költségvetés egyenlegét, miközben a Széll Kálmán-tervben 2012-re 550 milliád forintos kiigazítást tervezett – a szerk.).

Matolcsy György
Bánkuti András

A nemzetgazdasági miniszter szerint folytatni kell a foglalkoztatásbővítést is. A devizahiteleseket pedig akár újabb intézkedésekkel is meg fogja védeni a kormány, mert az érintett egymillió ember – mint Matolcsy utalt rá – egy fogyasztói, beruházói kör.

Matolcsy az ülésen cáfolta Orbán Viktor múlt heti kijelentését, mely szerint úgy csökkentik októberben és novemberben az államadósságot 4 milliárd euróval, hogy nem vesznek fel hozzá újabb hitelt. A nemzetgazdasági miniszter azt mondta, az első félévben dollárban és euróban 4 milliárd eurónyi hitelt vettek fel, hogy visszafizessék az idén lejáró 4 milliárd euró tartozásunkat.

Rejtett élénkítés

„Ha figyelik a gazdaságpolitika rejtett tartományait, akkor egy 1000 milliárdos, rejtett gazdaságélénkítő csomagot láthatnak” – így jellemezte az idei évet Matolcsy György. A miniszter szerint ez többek között a személyijövedelemadó-csökkentésből (ami 500 milliárd forintot hagyott a lakosságnál), a társasági adócsökkentésből (ami 70-80 milliárd forintot hagyott a vállalkozásoknál) és az otthonvédelmi akciótervből áll össze. A rejtett gazdaságélénkítéssel párhuzamosan ugyanakkor a bankszektorban 1700 milliárd forintos hitelkivonás történik idén – emelte ki Matolcsy.

A nála hagyott pénzből a lakosság 200 milliárd forintot visszafizetett devizahitelként, az adócsökkentéssel kint hagyott 500 milliárd forint nagy részét pedig megtakarították – mondta a nemzetgazdasági miniszter. Az erre reagáló ellenzéki képviselők szerint ugyanakkor az adócsökkentés éppen azokat a jobb jövedelmi helyzetben levő hiteleseket segíti, akiknek egyébként is több esélyük van a törlesztésre, mint az adócsökkentéssel rosszul járó, alacsonyabb jövedelmi helyzetű rétegeknek.

A nemzetgazdasági miniszter szerint beindult a választások előtt beígért foglalkoztatási fordulat, amit azzal támasztott alá, hogy egy év alatt 43 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma. Viszont elismerte, hogy ez döntő részben a közmunkaprogramnak köszönhető. A miniszter szerint a fogyasztás stabilizálódott, és kiemelte, hogy a személyi jövedelemadó csökkentése nélkül idén több százalékkal zuhant volna a fogyasztás.

Az IMF a „víz alatt”, nyíltan és a kulisszák mögött a magyar kormány minden tervezett intézkedését próbálta megtorpedózni, miután pedig a kabinet meghozta ezeket, megpróbálta visszavonatni – mondta Matolcsy.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?