Gazdaság hvg.hu 2011. szeptember. 12. 11:37

PC: a Fidesz egészen másra számított

Lehet, hogy az egész kormányzati ciklus a válságkormányzás jegyében telik; a kormány a legrosszabb gazdasági forgatókönyvekre készül, és a nemzetközi környezet ezt indokolttá teszi - mondta Krekó Péter, a Political Capital (PC) kutatási igazgatója a Magyar Televízió Ma reggel című műsorában.

A Fidesz egészen másra számított, arra, hogy mire átveszi a kormányzást, kilábalunk a válságból - mondta a műsorban Krekó Péter. Úgy vélte: egyre valószínűbb szcenárió a W-alakú válság. Ráadásul nálunk már 2006-ban elkezdődött a válság a kormányzati túlköltekezés miatt. A Fidesz jelenleg abban reménykedhet, hogy 2014-re javul a nemzetközi környezet, és talán készíthet valamiféle választási költségvetést – mondta.

Ugyanebben a műsorban Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet vezető elemzője azt mondta, a jelenlegi kormány komoly teljesítménykényszer alatt van. Krekó Péterrel szemben úgy vélte, nem mosható össze a mostani és a 2006-os időszak, mert a válságretorika ugyan akkor is jelen volt, de a Gyurcsány-kormány – mint a Fidesz-közeli intézet elemzője fogalmazott: "azon kívül, hogy felvette az IMF-hitelt és növelte az államadósságot" – nem tett látványos kormányzati lépéseket a recesszió ellen.

Orbán Viktor
Túry Gergely

Eltérő véleményt fogalmaztak meg a szakemberek a devizaalapú ingatlanhitelek végtörlesztését könnyítő kormányzati intézkedésről is. Krekó Péter azt mondta, hogy a legrászorultabb családokat nehezen tudja segíteni ez az intézkedés, ők nem lesznek képesek arra, hogy előtörlesszenek. Ráadásul nem tudunk részleteket, így a többi közt azt, hogy forinthitelesíthetik-e a meglévő hiteleket, és segít-e ebben a kormány, ugyanis a bankok piaci alapon erre nem lesznek képesek – tette hozzá.

Mráz Ágoston Sámuel azt emelte ki: van alternatíva a devizahitelesek előtt, hiszen a kormány létrehozza a Nemzeti Eszközkezelőt is. Leszögezte: komoly elkötelezettségét mutatja az ügyben a kormány. Nemcsak az államadósság elleni harc, hanem a devizakitettség ellen is elkötelezett.

A magas frankárfolyam a kormány gazdasági mozgásterét is beszűkíti, hiszen vannak olyan helyzetek, amikor lépéseket tenne a forint gyengítése irányában, ez azonban ilyen eladósodottság mellett igen rossz hatásokat okozhat – érvelt a PC kutatási igazgatója.

zöldhasú
Hirdetés