A vártnál kisebb gazdasági növekedés miatt a 2011-es költségvetésben jelentkezett 100 milliárdos "lyuk betömése" érdekében bevezetendő lépések között "lesz egy-két adóemelés", így például a szerencsejátékok adói, valamint az alkohol és a cigaretta jövedéki adója körében - mondta a TV2-nek adott interjújában csütörtökön Orbán Viktor miniszterelnök. A kormányfő nem támogatja a szolidaritási adó bevezetését, és kiáll az egykulcsos személyi jövelemadó mellett.
"Lesz egy két olyan adó, amit meg fogunk emelni" - mondta a TV2-nek adott interjújában a kormányfő, aki példaként említette a szerencsejátékadót, illetve az alkohol- és a cigaretta jövedéki adóját. Mint fogalmazott, "azokat a típusú adókat emeljük meg, amelyek nem a mindennapi élet kiadásaihoz kötődnek". Ezenkívül leállítanak minden olyan kiadást, amelyet az idén terveztek, de ráérnek, hogy a következő években vigyék véghez.
A szolidaritási adó lehetséges bevezetését a miniszterelnök nem támogatja, mert az ahhoz vezethet, hogy "a gazdagok kihúzzák magukat az adózás alól" és kiviszik az országból a jövedelmüket. A kormányfő emellett kitart az egykulcsos adórendszer mellett és azt is elmondta: a kormány a posta bevonásával vizsgálja annak a lehetőségét, hogy ez emberek közvetlenül vásárolhassanak államkötvényt (két éves államkötvényt egyébként már eddig is forgalmazott a Posta).
A kormányfő hangsúlyozta: a költségvetési elemek zárolására "már nem nagyon van mód, hiszen a közkiadásoknak elértük azt a kritikus határát, amely alá már nem mehetünk", de "van néhány olyan tétel, amit ebben az évben nem teljesítünk, hanem a jövő évi, vagy a két évvel későbbi költségvetésben végzünk el." A miniszterelnök ugyanakkor további konkrétumokat csak jövő szerdán, a kétnapos kormányülést követően mond majd.
A kormányfő arról is beszélt: nem lát esélyt arra, hogy az európai gazdaság 8-10 évnél hamarabb kerüljön ki a jelenlegi válságperiódusból, ugyanis szerinte az eurózóna tagállamai "egymás után belezuhannak majd az adósságcsapdába", amelybe Görögország már bele is zuhant.
Százmilliárdos csomag jön
Matolcsy György csütörtökön délután arról beszélt, hogy a kormány kihelyezett ülésén hétfőn és kedden tárgyal a költségvetésből jövőre hiányzó 100 milliárdos "lyuk" eltüntetéséhez szükséges intézkedésekről. A nemzetgazdasági miniszter akkor még csak annyit mondott, hogy az adóbehajtás hatékonyságát fogja növelni a kormány. A kormány ekkor tárgyalja második olvasatban a jövő évi költségvetést.
Varga Mihály vasárnap a Hír TV egyik műsorában azt mondta, 8-10 tétel kellhet ahhoz, hogy az idei költségvetési hiány 3 százalék maradjon. A Miniszterelnökség államtitkára úgy vélte, nem lesz egyszerű történet a 80-100 milliárdos hiány befedése. Arra a kérdésre, hogy a kormány visszaléphet-e a szuperbruttó tervezett megfelezésétől, azt válaszolta, ez is egy reális alternatíva.
A játékadó emelését Lázár János szorgalmazta többször is, legutóbb augusztus elején, egy Orbán Viktornak írt levelében. A Fidesz frakcióvezetője a játékautomaták után fizetendő adót szeretné megemelni, és az online szerencsejátékok szabályozását is sürgeti.
Tavasszal már felmerült a cigaretta és a sodrós dohány jövedéki adójának emelése, de az utolsó pillanatban, júliusban a dohánylobbi miatt levették a napirendről. Becslések szerint a dohánytermékek jövedéki adójának emelése 20 milliárd forint többletbevételt jelenthet a költségvetésnek.
Az árfolyamgát csak ideiglenes megoldás
A devizahitelesek megsegítésére létrehozott árfolyamgát csak ideiglenes megoldás, nem oldja meg tartósan és véglegesen a családok problémáit, de "levegőhöz juttatja őket" - mondta Orbán Viktor a TV2-nek adott csütörtöki interjújában. A kormányfő azt mondta, a Fidesz-KDNP frakciószövetség a jövő heti háromnapos frakcióülésen tárgyalja a további otthonvédő lépéseket.
Az interjúban több más témáról is szó esett, többek között a felsőoktatásról, a nyugdíjak helyzetéről és a stabilitási törvényről is.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.