Amerikai kutatók az aligátorokat szemelték ki arra, hogy bioüzemanyagot készítsenek: zsírjukból állítólag gazdaságosan lehet hajtóanyagot nyerni.
A szakemberek egyre eredetibb ötletekkel hozakodnak elő az alternatív üzemanyagok előállításával kapcsolatban: az algáktól a penészgombákon át mindenféle haszonnövényig számos alapanyagot teszteltek már.
Az amerikai Lafayette-ben lévő Louisianai Egyetem kutatói szerint az Egyesült Államokban évente hétezer tonna alligátorzsír kerül a szemétbe az élelmiszer- és a divatágazat melléktermékeként. Különösen Floridában és Louisianában tenyésztik tömegesen a nagytestű hüllőket, húsukért és bőrükért.
A vegyészek mínusz húsz fokon tárolt krokodilzsírt tanulmányoztak, hogy kiderítsék, van-e értelme a hulladék hasznosításának. A tetemekből 40 százalék zsírsavat sikerült kinyerniük, amelynek 70 százaléka hasonlított azokra a növényi zsírokra, amelyekből biodízelt lehet előállítani.
A kutatók végül olyan bioüzemanyagot tudtak létrehozni, amely nagyrészt megfelelt a szokásos szabványértékeknek - számoltak be eredményeikről az Industrial and Engineering Chemistry Research című szaklapban a Der Standard internetes kiadásának ismertetése szerint.
A bioüzemanyagot egyre többen kritizálják, mert az energianövények termesztésének terjedésével az élelmiszer-előállításra felhasznált termőterület csökken. Az Egyesült Államok például egyre több szóját használ biodízel előállítására. A kutatók becslése szerint hiány keletkezhet az élelmiszerpiacon, ha az energiaültetvények aránya meghaladja a 35 százalékot.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.