Gazdaság MTI 2011. augusztus. 19. 15:16

Kevesebb hitelt vett fel a brit állami szektor

A brit állami szektor nettó hitelfelvétele (PSNB) 20 millió fontra esett vissza júliusban, ami főleg a nagyobb adóbevételeknek köszönhető.

A brit állami szektor nettó hitelfelvétele egy évvel ezelőtt még 3,5 milliárd font volt. Az idén júliusi 20 millió fontos érték sokkal kedvezőbbnek bizonyult az elemzők várakozásainál. Az állami szektor nettó hitelfelvétele a pénzügyi év áprilisi kezdete óta eddig 40 milliárd fontot tesz ki, és várakozások szerint 2011-2012-ben összesen 122 milliárd fontra rúg majd.

A hitelfelvétel csökkenésének oka egyebek mellett a nagyobb adóbevételek és az önkormányzatok kiadásainak visszafogása. George Osborne pénzügyminiszter korábban azt ígérte, 2015-re az ország ledolgozza költségvetési hiányát. A tavalyi deficit a GDP 11 százalékát tette ki. Ugyanakkor a gazdasági növekedés már tavaly ősz óta gyenge, és több elemző kétségbe vonta, hogy a kormány képes lesz teljesíteni az ígéretét. Azt azonban elismerték, hogy a most nyilvánosságra hozott adatok biztatóak.

AP

A Citigroup elemzője, Michael Saunders úgy az adatot úgy kommentálta: "emelkedtek a bevételek, és csökkentek a kiadások, ahogyan annak lennie kell". Ugyanakkor kiemelte: "a deficit nem csökken olyan gyorsan, ahogyan hat hónapja gondoltam, de legalább csökken, ami jelentős eltérés más, hasonlóan magas hiánnyal bíró országhoz képest". Nagy-Britannia az egyetlen magas deficittel küzdő ország, amely biztosan halad a pénzügyi stabilitás felé – tette hozzá. David Kern, a brit kereskedelmi kamara vezető elemzője szerint is a vártnál sokkal jobbak a júliusi adatok. "Habár még mindig elképzelhető, hogy a kormány túllépi a tervezett hitelfelvételi célt az idén, valószínűleg ez sokkal kisebb mértékű lesz, mint ahogyan korábban gondoltuk" – fogalmazott.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Farkas Zoltán 2025. január. 16. 12:16

A magyar kormányból teljesen hiányzik az önkritika, pedig elég gyatra a bizonyítványa – interjú Kopits György közgazdásszal

Új és új gazdaságpolitika között is nagy a különbség. Az argentin elnök teljesen szakított a peronista múlttal, míg a magyar kormány nem ismeri el a hibáit. Bár azt állította, hogy Magyarország jobban teljesít, de ez nem igaz – mondja Kopits György közgazdász, a Költségvetési Tanács első, 2011-ben lemondásra kényszerített elnöke, aki egy Buenos Aires-i magánegyetemen tart kurzust egyebek mellett az EU stabilizációs tapasztalatairól, eredményeiről és kudarcairól.