2011. augusztus. 15. 07:31 MTI/Népszabadság Utolsó frissítés: 2011. augusztus. 15. 08:04 Gazdaság

Az összes beszedett bírság a központi büdzsében landol 2012-től

A jövő évi büdzsé tervezési körirata alapján a hatóságok által kiszabott bírságok ezentúl a központi büdzsébe kerülnek majd. Szakértők szerint így nagyobb az esély, hogy megalapozottabban büntetnek az illetékes hatóságok – számolt be a Népszabadság.

A jövő évi költségvetés tervezési körirata szerint 2012-től a különböző hatóságok által kiszabott bírságokat maradéktalanul be kell szolgáltatni a központi büdzsébe, azaz a pénz beszedői egyetlen forintot sem használhatnak fel belőle szabadon saját működési kiadásaikra – írta a Népszabadság hétfőn. A lap emlékeztet, hogy a bírságbevételek központosítása 2009-ben indult, s jövőre fejeződik be. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerint az intézkedés az érintett intézmények gazdálkodási biztonságát erősíti, hiszen a bizonytalan bírságbevétel helyett fix költségvetési támogatással számolhatnak. Konkrét példa erre a rendőrség, amely már ebben az évben sem gazdálkodhatott a beszedett pénzzel, ugyanakkor azzal arányos plusz költségvetési támogatást kap.

A lapot az NGM úgy tájékoztatta, hogy az idén összesen 5,8 milliárd forint bírságbevételt terveztek azok az intézmények, amelyek eddig nem voltak, de a jövőben érintettek lesznek a központosításban. A bírságok beszedése, nyilvántartása az eddigi beszedő szervezet feladata lesz, ám saját előirányzatai között nem tervezheti meg és nem számolhatja el azokat, valamint meghatározott időközönként köteles lesz a központi költségvetésbe befizetni.

Akar László, a GKI Gazdaságkutató alelnöke szerint az, hogy a jövőben az intézmények nem lesznek közvetlenül érdekeltek a bírságolásban, talán azt eredményezi, hogy megalapozottabban büntetnek. Az nem igazán jó gyakorlat, hogy a hatóságnál marad a beszedett pénz, amiből aztán esetleg jutalmat is kapnak a dolgozók – mondta a Népszabadságnak.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?