A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 365,63 pontos, 2,10 százalékos emelkedéssel, 17 746,91 ponton zárt csütörtökön, de 17 ezer pont alatt is volt napközben az index.
A részvénypiac forgalma 29,6 milliárd forint volt, a vezető részvények közül a Mol és az OTP erősödött, a Richter árfolyama nem változott, a Magyar Telekom gyengült az előző napi záráshoz képest.
Az egyszázalékos emelkedéssel nyitó tőzsdemutató 13 óra 46-kor 17 ezer pont alá került, ezen a szinten 2009. július 31-én járt utoljára a BUX. A tőzsde "bezuhanásakor" a vezető részvények mindegyike jelentős veszteségben volt, s a nap során az Egis részvényekben a kereskedést a 10,15 százalékos áresés miatt rövid ideig szüneteltette is a tőzsde. A nemzetközi hangulat változása azonban a magyar piacon is megfordította az árfolyammozgást.
Németh Sándor, a Buda-Cash Brókerház kereskedelmi igazgatóhelyettese a kockázatvállalási kedv "beindulásáról" számolt be, ami felvitte az árfolyamokat. Ezt olyan piaci pletykák alapozták meg, amelyek szerint sávba "szorítanák" a svájci frankot, sőt, esetleg negatív kamat is szóba jöhet a svájci jegybank döntése nyomán. Amennyiben az árfolyam-emelkedés egy-két napig kitart, akkor megnyugodhatnak a piacok - mondta a szakértő.
Pénteken az olasz kormány tárgyal megszorításokról, a jövő héten Angela Merkel német kancellár és Nicolas Sarkozy francia elnök folytat megbeszéléseket, s mindezek miatt a befektetők kissé kivárhatnak - tette hozzá Németh Sándor.
Varga Zoltán, a Quaestor Zrt. elemzője eseménydúsnak nevezte a csütörtöki kereskedést. A pozitív kezdés után szerinte azért kapcsoltak zuhanórepülésbe a tőzsdeindexek, mert a befektetőket aggasztották a Franciaországot övező bizonytalanságok. Eközben a svájci frank masszív gyengülést mutatott, amit egyes piaci szereplők a svájci jegybank, és az Európai Központi Bank közös intervenciójának tulajdonítottak, de ezzel kapcsolatban konkrét bejelentés nem érkezett. Délutánra megfordult a piaci hangulat, végül az indexek jelentős emelkedéssel zártak. A hazai részvénypiac is emelkedéssel zárt, és a forint is szépen teljesített - közölte Varga Zoltán.
A Mol 390 forinttal, 2,47 százalékkal 16 160 forintra erősödött, 4,3 milliárd forintos forgalomban.
Az OTP -észvények ára 269 forinttal, 6,84 százalékkal 4200 forintra nőtt, forgalmuk 21,8 milliárd forintot tett ki.
A Magyar Telekom árfolyama 7 forinttal, 1,43 százalékkal 484 forintra csökkent, forgalma 1,4 milliárd forint volt.
A Richter-papírok árfolyama nem változott 33 000 forintot ért, a részvények forgalma 1,4 milliárd forintot ért el.
A másik gyógyszeripari részvény, az Egis 239,6 millió forintos forgalom mellett 1305 forinttal, 7,77 százalékkal 15 500 forintra esett.
A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 1467,87 ponton zárt csütörtökön, ez 8,13 pontos, 0,55 százalékos csökkenés a szerdai záráshoz viszonyítva.
A forint is összeszedte kissé magát
Sokat erősödött csütörtök délután a forint is. 15 óra előtt néhány perccel 250,55-ön járt a svájci frank, majd 18 órakor már 254,67 forinton jegyezték.
Az euróval szemben is produkált némi erősödést a forint. Ugyancsak 15 óra előtt 272,64 forinton állt az euró, majd 273,85-ig korrigált 18 órára.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.