2011. augusztus. 09. 11:35 MTI Utolsó frissítés: 2011. augusztus. 09. 11:30 Gazdaság

Norvégiában találtak, Olaszországban még keresik az olajat

Új olaj- és gázlelőhelyeket fedeztek fel az Északi-tenger és a Barents-tenger norvég felségvizein - közölte a kutatási koncesszión osztozó norvég Statoil és a svéd Lundin Oil kedd reggel. Olaszországban még csak keresnének kőolajat, de a helyiek és a környezetvédők máris tiltakoznak ez ellen.

A norvég partoknál Stavanger közelében fekvő olajmező az előzetes felmérések szerint 200-400 millió hordónyi energiahordozót rejt. Az olajmezőtől északra, de még a kontinentális talapzat norvég szektorában, a francia Total többségi koncessziós területén pedig 10-50 milliárd köbméter földgázt rejtő lelőhelyet mértek be a társaságok.

Olaszországban az Alpoktól az Etnáig fúrnának a kőolajtársaságok. A jelentős bevételt remélő önkormányzatok nem szabnak korlátokat, a helyiek és a környezetvédők viszont nemet mondanak. Az ország kőolaj-szükségletének tíz százalékát egy dél-olaszországi kút fedezi.

Hetven településen állnak készen a fúrógépek a Rovigo-Padova-Velence háromszögben. Texasi kőolajtársaság érkezett az északkelet-olaszországi Veneto tartományba, és az Aleanna Resources már csak a helyi környezetvédelmi szakbizottság véleményére vár.

A helyiek és a környezetvédők tiltakozása ellenére az olasz gazdasági fejlesztési tárca már megadta a fúrási engedélyt a szintén a venetói Treviso területén kőolajat kereső Celtique Energie Petroleum angol társaságnak is, mely a következő négy évben több mint ötszáz négyzetkilométeres körzetben végez fúrásokat  négy kilométeres mélységig, gázt és kőolajat keresve. A  venetói Il Gazzettino napilapban a természetvédők hangsúlyozták, hogy a többszörös próbafúrás talajsüllyedéshez vezethet az ezzel szünet nélkül küzdő tartományban.  

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.