Gazdaság MTI 2011. augusztus. 07. 11:02

Spiegel: a német kormány elutasítja Olaszország megsegítését

Angela Merkel német kancellár gazdasági szakértői elutasítják Olaszország esetleges megmentését - értesült a Der Spiegel.

A rendszerint jól értesült hamburgi hetilap internetes kiadásában vasárnap olyan információkat közölt, amelyek szerint a német kormány egyre erőteljesebben kételkedik abban, hogy Olaszország az euróövezeti támogatási alap, az úgynevezett EFSF (Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz) segítségével megmenthető-e. A borúlátó jóslaton az sem változtatna, ha a szóban forgó mentőalapot megháromszoroznák. Egy olyan nemzetgazdaság, mint az olasz, túl nagy ahhoz, hogy a támogatási alapból megmenthető legyen - vélekednek a Der Spiegel szerint a kancellár szakértői.

Olaszország pénzügyi szükséglete óriási: az idézett szakértők becslése szerint a partnerországok nem tudnak garanciát vállalni a több mint 1,8 billió eurót kitevő olasz államadósságra.

MTI/EPA/Michael Kappeler

Németország éppen ezért ahhoz ragaszkodik, hogy Olaszországnak takarékossági intézkedésekkel és reformokkal magának kell megtalálnia a válságból való kiutat. Az EFSF, azaz euróövezeti mentőalap ezzel szemben a kis- és közepes nagyságú országok támogatására hivatott.

Az alap feltöltéséről az elmúlt időszakban vita alakult ki. José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke a napokban erre tett javaslatot, német részről ezt azonban elutasították. Az alap a korábbi megállapodás alapján 440 milliárd euróra rúg, Görögország 109 milliárd euróra tervezett  megsegítése után azonban aggodalmak szerint az arra esetlegesen rászoruló újabb országok számára nem maradna elegendő pénz.

Az EFSF-t 2013-tól egy új támogatási mechanizmus, az úgynevezett ESM (Európai Stabilitási Mechanizmus) váltja fel.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.