2011. augusztus. 01. 09:58 MTI Utolsó frissítés: 2011. augusztus. 01. 09:57 Gazdaság

Lelassult a feldolgozóipar bővülése

A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított 2011. júliusi értéke 52,2 pont, 2,2 százalékponttal alacsonyabb a júniusi 54,4 értéknél - közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).

A korábbi júliusokkal összevetve az idei érték és a bővülés üteme átlagosnak mondható, az elmúlt hónapokhoz képest viszont inkább alacsony - írja üzleti jelentésében a társaság. Az MLBKT tájékoztatása szerint 2010 júliusa óta folyamatosan bővült a feldolgozóipar, és ennek a növekedésnek az üteme novembertől kezdve egészen áprilisig tartósan magasan volt. Azóta azonban némileg lassabb ütemre váltott a bővülés. A mostani érték 2010 szeptembere óta a legalacsonyabb, elmarad az idei májusi 52,3 ponttól is, ami eddig a legkisebb 2011-es érték volt. 

A termelési mennyiség indexe csökkent a júniusi értékhez képest, de ezzel együtt már tizenkilencedik hónapja emelkedik a termelt mennyiség. Erre utoljára 2005 júliusa és 2007 júniusa között volt példa, akkor 24 hónapon át tartott a termelt mennyiség növekedése. A mostani érték inkább alacsonynak számít, az elmúlt 15 évben kilencszer volt nagyobb a júliusi növekedés üteme. Az új rendelések indexe erősebben csökkent, de a mostani júliusi érték így is a hatodik legmagasabb hetedik havi érték 1995 óta. Az új rendelések állománya tizenkilencedik hónapja megszakítás nélkül emelkedik. Erre utoljára 2005 júliusa és 2008 júniusa között volt példa, akkor 36 hónapon át tartott növekedési szakasz.

A júliusi szállítási átfutási idő ideje hosszabb lett júniushoz képest, de az ütem enyhén lassult. A korábbi júliusi értékeket nézve az idei a második legalacsonyabb érték 1995 óta. Az index értéke immár a huszadik hónapja van a növekedést a visszaesésétől elválasztó 50,0 pontos határ alatt, ami példa nélküli - írja üzleti jelentésében az MLBKT. A vásárolt készletek növekedése újfent megállt a márciusi nagyon enyhe visszaesés és az áprilisi-júniusi emelkedés után. Az idei júliusi érték az elmúlt tizennégy év átlaga alatti, ennél tíz jobb érték is volt már. 

Júliusban is nőtt a foglalkoztatottság a feldolgozóiparban, bár a foglalkoztatottsági index tanúsága szerint üteme némileg gyengébb lett az előző havihoz képest. A szeptemberi megtorpanástól eltekintve az index továbbra is a feldolgozóiparban alkalmazott munkavállalói létszám növekedését jelzi, megszakítás nélkül tizedik hónapja. A korábbi júliusi értékeket nézve az idei egyértelműen a legmagasabb 1995 óta. A beszerzési mennyiség indexe visszaesett a júniusi értékéhez képest, de továbbra is növekedést jelez. A mostani érték gyengébb az 1995 óta mért átlagnál, és csak a kilencedik legmagasabb júliusi adat. Az index tizenkilencedik hónapja bővül zsinórban, ilyen hosszú időszakra utoljára 2005 augusztusa és 2007 júniusa között volt példa.

A beszerzési árak növekedési üteme gyorsult és  már huszonhatodik hónapja tart a növekedés. A mostani ütem 1995 óta  a hatodik leggyorsabb júliusi ütem. A késztermékkészletek szintje júliusban némileg zsugorodott. A korábbi júliusi értékeket tekintve az idei így csak a tizenkettedik legmagasabb 1995 óta, azaz átlag alatti havi adatnak mondható. A mutató 2010 júniusa óta folyamatosan 50,0 pont alatt maradt, a márciusi-áprilisi növekedés ezt a 9 hónapos csökkenő trendet szakította meg, hogy májusban újból csökkenjen, majd júniusban emelkedjen.

A külpiaci mutatók közül az importindex értéke enyhébben csökkent júniushoz képest, de a 2010. áprilisi megtorpanás után továbbra is az import bővülésére utal, immár megállás nélkül tizenötödik hónapja. Erre utoljára 2005-2008 között volt példa, akkor 32 hónapon keresztül. A másik külpiaci mutató, az exportindex is kedvező folyamatot jelez. Immár huszadik hónapja tart a növekedés. Az index értéke enyhén emelkedett az előző hónaphoz képest. A mostani 20 hónapos folyamatos bővülésnél jobb utoljára 2005 áprilisa és 2008 szeptembere között fordult elő.

A válaszadók több termék árának jelentősebb emelkedését jelezték,  kiemelkedően nagy csoportot alkottak közöttük a fémek, valamint a különféle vegyipari termékek. Hiányt a különféle elektronikai cikkeken és a műanyagon kívül a mezőgazdasági termékeknél jeleztek nagyobb számban. Jelentősebb árcsökkenésről számoltak be bizonyos acéltermékek, csomagolóanyagok, rozsdamentes termékek, cérium-oxid, sajt és sósav esetében - írja az MLBKT üzleti jelentésében.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?