Az MSZP szerint sem a kormány, sem a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) nem cselekszik a bajba jutott devizahitelesek érdekében. A szocialisták azt követelik, hogy a bankfelügyelet vizsgálja meg a hitelező pénzintézetek tevékenységét.
Kormos Kata, a szocialista párt szóvivője csütörtöki sajtótájékoztatóján azt mondta: a kabinet egy éve adós a nehéz helyzetben lévő devizahitelesek megsegítésével, az árfolyamplafon bevezetése csak elodázza a problémát, a bajba jutottak lakását megvásárló eszközkezelő pedig várhatóan csak októberben jön létre.
Véleménye szerint ugyanakkor a PSZÁF sem tesz érdemi lépéseket azért, hogy átlátható tájékoztatást adjon a hitelintézetek működéséről. A szocialisták a többi között arra kíváncsiak, hogy a bankoknak van-e árfolyambiztosításuk, milyen költségeket hárítanak át a kölcsönt felvevőkre, illetve milyen árfolyamon vásároltak devizát.
Az MSZP korábban arra szólította fel a kormányt, hogy a bankszövetség, a bankfelügyelet és a Magyar Nemzeti Bank bevonásával vizsgálja meg, a bankok miért hárítják az ügyfelekre az árfolyamkockázatokat, többségükben miért devizában állapítják meg az adminisztratív költségeket, illetve hogy a pénzintézetek hajlandók-e a szerződéskori feltételekhez visszatérni.
Herczog Edit, a párt európai parlamenti képviselője pedig az Európai Bizottsághoz fordult, uniós jogszabályok módosítását kezdeményezve azért, hogy a bankok a hitelezéssel járó költségeiket ne devizában, hanem az adott ország nemzeti valutájában számolják fel. Javasolta, hogy meghatározott árfolyamkockázat felett az árfolyam elszabadulásának terhét a bank és az adós közösen viselje, illetve hogy uniós jogszabály tiltsa az egyoldalú szerződésmódosítást.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.