Eddig mintegy 2.500 tonna dinnyét exportált a keleti országrész három megyéjéből, Békésből, Jász-Nagykun-Szolnokból és Szabolcs-Szatmár-Beregből a nyíregyházi székhelyű Rádium Kft. - közölte a cég ügyvezetője.
A dinnyét a volt szocialista országokba szállítják, Szlovákiától Lengyelországon át a Baltikumig - mondta Für László. A térség legnagyobb dinnyeexportőr cégének vezetője hozzátette: kilogrammonként 14 eurocentet kapnak a szántóföldi gyümölcsért. A Rádium Kft. a három megyében közel ezer termelővel áll kapcsolatban, és 4.000-4.500 hektáros ültetvényről vásárolja fel a dinnyét.
Für László szerint az idei dinnyetermés Békés, Szolnok és Szabolcs megyében elmarad a várttól, a virágzás utáni kötődés ugyanis rosszabb lett a reméltnél, továbbá a július eleji hőség napégetté tette a fejlődő görögdinnyék egy részét. Mostanában az esős időjárás okoz gondot a földeken, akadályozza a szedést, így az exportálás jelentősen lelassult - fűzte hozzá.
Az ügyvezető kifejtette: a várható termést az alkalmazott termelési technológia is nagyban befolyásolja. A korszerű eljárásokkal dolgozó gazdálkodóknál 55-60 tonnás hektáronkénti átlagtermés várható, míg másoknál csak 20-30 tonnás lehet.
Für László hangsúlyozta: ez természetesen befolyásolja a jövedelmezőséget, és az utóbbi tíz évben mindez a termőterület csökkenéséhez is vezetett. Az ezredfordulón még 10.000 hektárnyi dinnye volt a három megyében, a mostani mintegy 4.500 hektárral szemben.
A birtokszerkezet is elaprózódott, ami ugyancsak hátrányt jelent a megfelelő jövedelmezőségnél. Az optimális az lenne, ha nagy termőtáblákat alakítanának ki, ez megteremtené az egységes, korszerű, alacsony költségigényű technológia alkalmazását - említette meg az ügyvezető.
Für László kifejtette: ma már teljesen átalakult az értékesítési "rend", több mint 70 százalékban az áruházi láncoknak exportálják a dinnyét, ami pontos szállítási programot követel. Für László szerint mindenképpen szövetkezniük kellene a dinnyetermelőknek, a családi vállalkozásként működő Rádium Kft. termelési integrációs lehetőséget biztosít az összefogáshoz.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.