Kiderült, mennyi lesz a Petrom-részvények kibocsátási ára
Románia az aktuális piaci árfolyam alatt 2,7 százalékkal állapította meg a Petrom privatizálásra szánt 9,84 százalékos részvénypakettje kibocsátási árfolyamának minimumát.
A Petrom részvényét a bejelentés után felfüggesztették a bukaresti tőzsdén. A kibocsátásra kerülő 5,57 milliárd részvény 85 százalékát intézményi befektetőknek, a fennmaradó 15 százalékot pedig kisbefektetőknek értékesítik. A Petrom-pakett tőzsdére vitele a legnagyobb kibocsátás lesz a bukaresti tőzsde történetében. A kibocsátás szervezője a CEC Bank, az EFG Eurobank Securities, a BT Securities és a Romcapital. A kibocsátást 80 százalékos jegyzés esetén tekintik sikeresnek.
A 0,3810 lejes hétfői záróárfolyamnál alacsonyabb, 0,3708 lejes árfolyamon a kibocsátás 2,07 milliárd lej privatizációs bevételnek felel meg. A maximális kibocsátási árfolyam 0,46 lej, amit azonban elemzők irreálisan magasnak tartanak. A minimális kibocsátási árfolyam megfelel a Petrom részvény 52 hetes átlagárfolyamának.
"Reális és érvényesíthető kiindulási árfolyamnak tekintjük a mostanit" - mondta Ion Ariton gazdasági miniszter. "Reményeink szerint a kibocsátást végül magasabb árfolyamon sikerül megvalósítani." A miniszter rámutatott, hogy két tényező is a kibocsátás sikere mellett szól, nevezetesen a fekete-tengeri Neptun kutatási koncesszió öt éves meghosszabbítása, valamint a Gorj megyében feltárt új gázlelőhely.
A Wood & Co elemzője Ovidiu Fer jó esélyt lát a pakett értékesítésére. "Jó jel, hogy lényegesen alacsonyabb kibocsátási árfolyamot határoztak meg az eredetileg megszabottnál. Ez arra utal, hogy valóban el akarják adni a pakettet" - mondta. A Petrom részvényeinek 51,01 százaléka az osztrák OMV olajipari vállalat tulajdonában van. A román állami AVAS vagyonkezelő 20,64 százalékos, a Property Fund S.A. vagyonkezelő alap 20,11 százalékos, az EBRD 2,03 százalékos részesedéssel rendelkezik. A Petrom részvényeit a bukaresti tőzsdén jegyzik, közkézen a részvények 6,21 százaléka forog.
A 9,84 százalékos pakett értékesítésével az AVAS tulajdonrésze 10,79 százalékra csökken. A románkormány a Petrom-pakett mellett további energiaipari paketteket is privatizálni kíván. Az idén viszik tőzsdére a Transelectrica és a Transgaz állami közüzemi vállalatok 15-15 százalékos pakettjeit, a Romgaz gázszolgáltató pedig 2012-ben kerül sorra.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.