2011. július. 18. 11:40 MTI Utolsó frissítés: 2011. július. 18. 11:36 Gazdaság

Kína hatósági árat szab a szegény ember ginzengjére

Az infláció elleni kemény küzdelem jegyében egy tradicionális gyógynövény, a "szegény ember ginzengje" (Pilose Asiabell) árát szabályozza Kína.

A világ második legnagyobb gazdasága nem retten vissza a piac befolyásolásától, az emelkedő infláció ugyanis társadalmi elégedetlenséggel fenyegeti. Májusban például 2 millió jüan bírságot szabtak ki az Unilever multinacionális óriásvállalatra, mivel az kilátásba helyezte néhány háztartási termék árának emelését Kínában. (Egy jüan értéke nagyjából 0,155 dollár.) Azóta pedig több élelmiszergyártónak is megtiltották, hogy emelje termékei árát. 

A legutóbbi intézkedéssel kész helyzet elé állították a kereskedőket: ha a Pilose Asiabell gyökerét nem hajlandóak jóval a piaci ár alatt értékesíteni, törvényi úton lépnek fel ellenük. A lépés jól tükrözi Peking keménykezű inflációellenes politikáját. 

A Nemzeti Fejlesztési és Reformbizottság (NDRC) 10 kereskedőt utasított arra, hogy csütörtökig a raktáraikban lévő mind a 200 tonna Pilose Asiabell gyökeret kilogrammonként maximálisan 60 jüanért értékesítsék gyógyszeripari cégeknek. Ez 30 jüannal alacsonyabb a jelenlegi piaci árnál. További 44 kereskedőnek pedig decemberig kell értékesítenie 800 tonnányi gyógynövényt, egyelőre meghatározatlan áron - közölte az NDRC, amely döntését azzal indokolta, hogy 2009 augusztusa óta a Pilose Asiabell ára az illegális forgalmazás miatt tízszeresére növekedett. 

Néhány kereskedő azonban nem törődik a megszorító intézkedéssel és akár a törvény megszegését is vállalja. Ha arra utasítanának, hogy alacsony áron értékesítsem a készletem, inkább a bírságolást kockáztatnám - mondta Chen Junming, a keleti Zheijang tartomány egy gyógynövényekkel foglalkozó kiskereskedője, aki arra számít, hogy a Pilose Asiabell ára a jövőben is emelkedni fog. "Tisztelni kell a piac törvényeit" - fogalmazott.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.