Gazdaság MTI 2011. június. 25. 14:05

A kínai kormányfő az európai adósságválság megoldásáról

Kína őszinte eszmecserét akar folytatni Európával a szuverén adósságválság megoldásáról, és bízik az európai gazdaság fejlődésében - mondta Ven Csia-pao (Wen Jiabao) kínai kormányfő, miután kétoldalú tárgyalásokat folytatott Orbán Viktor miniszterelnökkel szombaton a parlamentben.

A kínai miniszterelnök kettejük közös sajtótájékoztatóján egy újságírói kérdésre válaszolva úgy értékelte, a szuverén adósságválság terjed Európában. Kijelentette, hogy a Kína és Európa közötti kommunikációt és együttműködést ezen a területen erősíteni kell; "Kína és Európa között remélhetőleg új fejezet nyílik".

Kifejezte meggyőződését, hogy Európa leküzdi az adósságproblémákat, egyúttal közölte, Kína hosszú távon is jelen kíván maradni befektetőként az európai adósságpiacon. "Következetesen támogatjuk Európát és az eurót" - jelentette ki, és elmondta, hogy országa az utóbbi években jelentős mennyiségű eurókötvényt vásárolt.

Kattintson galériánkért!
Bánkuti András

Úgy vélte, a nemzetközi válság elhárításában sok a bizonytalansági tényező. Leszögezte ugyanakkor, hogy az Európai Unióban megfelelő intézkedéseket kell hozni az egyes tagországok adósságproblémáinak kezelésére, az érintett államoknak pedig reformokat kell végrehajtaniuk.

Kiemelte, hogy Európában kiemelkedő tudományos kutatások folynak, és a kontinens előnye a magasan képzett munkaerő. Méltatta a német feldolgozóipar és a brit pénzügyi szolgáltatási szektor magas színvonalát. Kelet-Közép-Európában a gazdasági alapok szerinte nagy fejlődési lehetőségeket rejtenek magukban.

Ven Csia-pao kínai miniszterelnök néhány hónappal korábbi európai körútján - Franciaországban, Portugáliában és Spanyolországban járt - segítséget ígért a gazdasági válság leküzdéséhez, egyúttal stabilitást sürgetett Görögországban és az Európai Unióban. A nemzetközi piacok élénk figyelemmel kísérik a kínai kormányfő gazdasági témájú nyilatkozatait mostani európai útján. Kínának létérdeke, hogy Európa le tudja küzdeni az adósságválságot, az ázsiai ország több mint 3 ezer milliárd dolláros külföldi tartalékának negyede ugyanis euróban jegyzett értékpapír.

zöldhasú
Hirdetés