A svájci frank a forinttal szemben áttörve az eddig ellenállásnak számító 225 forintos szintet csütörtökön kora délután soha nem látott magasságokba ugrott. A forintgyengülés hátterében egyértelműen a svájci frank euróval szembeni erősödése áll. A jelenlegi piaci félelmek azonban már túlmutatnak a Görögországgal kapcsolatos aggodalmakon, a piac újabb globális gazdasági lassulást kezdett el beárazni.
Ez a lassulás viszonylag váratlan, és a piaci szereplők többsége még csak az elmúlt napokban-hetekben kezdte komolyan venni és beárazni potenciális hatását – elemezte a fordulatot Orosz Dániel, AXA csoport magyarországi stratégiai elemzési igazgatója. A helyzetet csak súlyosbítja, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed eszközvásárlási programja – ami nagyon komoly támogatást nyújtott a kilábalás alatt – alig egy héten belül kifut, és egyelőre még csak említés szintjén beszéltek egy harmadik ösztönző programról (QE3). Mindemellett az Európai Központi Bank továbbra is egyértelműen a kamatemelések folytatása mellett van, ami egy ilyen váratlan – és egyben az inflációt is csillapító – lassulás közepette inkább csak olaj a tűzre.
A lassulás kiváltó oka – véli Orosz Dániel – még a Japánban, márciusban bekövetkezett katasztrófa lehet, aminek negatív hatása a termelési láncon keresztül kisugárzott az egész világra, elsősorban a feldolgozóipari szektorra. Az elmúlt hónapokban az USA és Kína feldolgozóipari beszerzési menedzserindexei egyértelműen lefelé fordultak, és azóta már több hónapos mélyponton vannak. A csütörtökön megjelent adatok szerint az eurózónában is tovább romlottak a feldolgozóipar kilátásai, így a negatív trend a kontinensünkön is folytatódik. E hírek hatására a sokak által menekülő devizának tartott svájci frank egy újabb vételi hullám hátán eddig nem látott szintekre erősödött, és ezzel együtt új magasságba lökte a forintot. A kilátásokat tekintve fontos hangsúlyozni, hogy a feldolgozóiparon végigvonuló japán hatás nem feltétlenül töri derékba a globális kilábalást, a július-augusztusi adatok alapján már pontosabb képet kaphatunk arról, hogy mindez csupán átmeneti megbotlás volt, vagy annál komolyabb lendületvesztés – vélekedett Orosz Dániel.
Így kúszott a frank rekordmagasságba
Az erősödő dollár és a gyengülő euró nyomása alatt csökkent a forint jegyzése is csütörtökön, a svájci frankkal szemben 227,40-en új negatív rekordra. Az eurót csütörtök délután négy órakor 269,19 forinton jegyezték a bankközi kereskedelemben a szerda délutáni 267,09 forint után. Szerdáról csütörtökre virradóra az eurót 267 forint közvetlen környezetében jegyezték a nemzetközi kereskedelemben. Csütörtökön nap közben a forint folyamatosan gyengült, a leggyengébb forint jegyzés 269,50-es euró árfolyamon volt.
A dollár erősödésnek indult már szerda éjszaka, miután a Fed bejelentette a 600 milliárd dolláros második mennyiségi monetáris enyhítő csomag keretében végzett kötvény vásárlásainak befejezését a hónap végén, de nem tett utalást egy újabb gazdaságösztönző célú program elindítására annak ellenére sem, hogy gyászos képet festett az amerikai gazdaság állapotáról. A Fed által vázolt borús kép tartózkodásra, biztonságos eszközök előnyben részesítésére késztette a befektetőket. A bőséges dollárforrás "kiszáradása" csökkentette a kockázatosabb befektetésekre rendelkezésre álló összegeket, emelte az amerikai deviza árfolyamát.
Csütörtökön a kínai és európai gazdasági lassulás makrogazdasági jelei fokozták tovább a szerdán este a Fed-jelentés által kiváltott befektetői kockázatkerülést a nemzetközi értékpapír piacokon. Nem javított a befektetői hangulaton az sem, hogy a csütörtöki tőzsdei nyitás előtt közzétett adatok szerint az elmúlt héten a várt csökkenés helyett emelkedett az első alkalommal munkanélküli-segélyért folyamodók száma az Egyesült Államokban. A nap folyamán egyébként is folyamatosan gyengülő euró az amerikai foglalkoztatási adatokra tovább esett. Árfolyama a kora reggeli 1,43 dollár feletti jegyzésekről 1,4135-re zuhant. A dollárt csütörtök délután 190,43 forinton jegyezték a bankközi kereskedelemben 1,4149 dolláros euró árfolyam mellett. Szerdán délután a jegyzés 185,43 forinton és 1,4411 dolláron állt.
Az euró veszített árfolyamából a befektetési menedéknek tekintett svájci frankkal szemben is. Miközben történetében elsőször 1,19-es svájci frank árfolyam alá gyengült, csütörtökön kora délután megdőlt a svájci frank árfolyamrekordja forintban is. A svájci frankot 227,40 forinton jegyezték, az euró pedig 1,1846 svájci frankra esett.
A frank előző történelmi rekordja euróban 1,1945 volt, amit a múlt hét csütörtökön állított be, forintban pedig 226,11, amit tavaly szeptember 8-án ért el. A svájci frank árfolyama forintban csütörtök délután négy órakor 227,10 volt a szerda délutáni 221,20 forint után. Száz japán jent 236,01 forinton jegyeztek a szerda délutáni 231,42 forinttal szemben. A forint euróban 7,68 százalékkal, svájci frankban 26,17 százalékkal, japán jenben pedig 18,01 százalékkal gyengébb a devizahitelek rögzített törlesztési árfolyamánál. Euróban a forint szerda délután óta 0,84 százalékponttal, svájci frankban 3,28 százalékponttal, japán jenben 2,30 százalékponttal távolodott (gyengült) a devizahitelek rögzített törlesztési árfolyamához képest.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.