A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) kartellgyanú miatt eljárást folytat hat budapesti betongyár ellen - közölte a GVH hétfőn az MTI-vel.
Az eljárás alá vont cégek a Betonpartner Magyarország Kereskedelmi és Szolgáltató Kft., a Cemex Hungária Építőanyagok Kft., a DBK-Földgép Építési Kft., a Frissbeton Betongyártó és Forgalmazó Kft., a Holcim Hungária Cementipari Zrt. és a TBG Hungária-Beton Befektető, Gyártó és Forgalmazó Kft.
A június 9-én indult ügy első lépéseként egyes vállalkozások székhelyén előzetes értesítés nélküli helyszíni szemlét tartottak a hivatal munkatársai - a versenyjogászok ezt hívják hajnali rajtaütésnek. A közlemény kiemeli, hogy az előzetes bejelentés nélküli helyszíni szemle lehetőségét a GVH számára a versenytörvény biztosítja. A versenytörvény rendelkezései szerint a helyszíni szemléhez előzetes bírósági jóváhagyás szükséges.
A GVH a rendelkezésére álló adatok alapján feltételezi, hogy a budapesti transzportbeton gyártó és értékesítő vállalkozások, valamint jogelődjeik igazgatói és kereskedelmi vezetői 2005. és 2007. között rendszeresen tartottak a piaci árszint megtartására irányuló tárgyalásokat. Az egyeztetések másik célja az volt, hogy az érintett betongyárak - a piaci részesedéseknek megfelelően - felosszák egymás közt a vevőket. A GVH gyanúja szerint ezzel a magatartásukkal az eljárás alá vont vállalkozások - feltételezhetően - megsértették a versenytörvény versenykorlátozó megállapodások tilalmára vonatkozó rendelkezéseit.
A versenyfelügyeleti eljárás megindítása nem jelenti annak kimondását, hogy a cégek a jogsértést elkövették. Az eljárás a tények tisztázására és ezen keresztül a feltételezett jogsértés elkövetésének bizonyítására irányul. A törvény szerint az ilyen eljárások lefolytatására biztosított idő 6 hónap, amely azonban - az ügy bonyolultságától függően - két alkalommal szintén 6-6 hónappal meghosszabbítható - fejeződik be a közlemény.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.