2011. június. 16. 19:06 MTI Utolsó frissítés: 2011. június. 16. 19:04 Gazdaság

Eltérő vélemények a kamatváltozásról

Továbbra is eltérő előrejelzéseket adnak a magyar jegybank várható távlati kamatpályájáról londoni felzárkózó piaci elemzők, akiknek csütörtöki helyzetértékeléseiben kamattartási és kamatcsökkentési prognózisok egyaránt szerepelnek.

Az enyhítést valószínűsítők közé tartoznak a Capital Economics - az egyik vezető citybeli pénzügyi-gazdasági előrejelző központ - elemzői. A ház a legutóbbi közép-kelet-európai inflációs adatok alapján összeállított, csütörtökön kiadott térségi elemzésében úgy értékelte, hogy az infláció továbbra is "kellemetlenül magas" a régió egészében, ugyanakkor az ipari és szolgáltatási szektorok aktivitása már lanyhul. Ez pénzügypolitikai dilemmát teremt, ám a Capital Economics elemzői szerint a fő felhajtóerők - a globális élelmiszer- és üzemanyagár-emelkedések - az év végéig gyengülni fognak, emellett a gyengébb külső és belső gazdasági aktivitás is lassuló inflációt valószínűsít. Mindezek alapján kizárható az agresszív kamatszigorítás a térségben - vélekedtek csütörtöki elemzésükben a cég londoni szakértői.

A ház Magyarországgal kapcsolatban kiemelte, hogy a térség más országaihoz  hasonlóan a magyar gazdaságban is feszültség alakult ki a belülről generált dezinflációs folyamatok és a magas nyersanyagárak révén importált infláció között. A Capital Economics szerint azonban a belső fogyasztói kereslet a foglalkoztatás növekedésének lassúsága és a nyomott ütemű bérkiáramlás miatt továbbra is viszonylag gyenge marad, és ehhez feszes hitelkondíciók, valamint a nagyon eladósodott háztartások adósságleépítési erőfeszítései járulnak. Mindez együtt valószínűleg hátráltatni fogja a fogyasztási kereslet élénkülését, a dezinflációs folyamatot erősítve a magyar gazdaságban - jósolták a Capital Economics londoni elemzői.

A ház szerint mindemellett a GDP-érték 2-4 százalékának megfelelő negatív kibocsátási rés azt jelzi, hogy számottevő kapacitásfelesleg is van a magyar gazdaságban. A cég ráadásul azzal is számol, hogy a  nyersanyagárak a következő hónapokban legalábbis stabilizálódnak, sőt akár csökkenésnek is indulhatnak, és ezáltal az importárak is várhatóan a dezinflációt erősítik Magyarországon. Mindezek alapján a Capital Economics előrejelzése az, hogy a teljes kosárra számolt éves infláció 2012-ben az MNB 3 százalékos célja alá lassul. Mivel a költségvetési politika szükségszerűen restriktív, a monetáris politika alakítóira marad a belső fogyasztás kezelése. Ez amellett szól, hogy 2012-ben inkább  jegybanki kamatcsökkentés válik indokolttá, és nem a piac által várt kamattartás vagy éppen kamatemelés - áll az elemzésben.

A Capital Economics szerint ugyanakkor a mozgásteret szűkítik az árfolyam-meggondolások. Jóllehet az MNB inflációkövető politikát alkalmaz, a devizaalapú adósságok túlsúlya azonban szükségessé teszi a forint stabilitásának biztosítását is. A ház összességében azt jósolja, hogy a következő MNB-kamatmódosítás iránya lefelé lesz, de a cég elemzői 2012 közepéig legfeljebb fél százalékpontos kamatcsökkentésre látnak lehetőséget. Mindazonáltal korántsem konszenzusos jóslat a Cityben az, hogy a magyar jegybank alapkamata a következő módosítás során lefelé mozdul. A JP Morgan bankcsoport londoni elemzői például a vártnál jóval alacsonyabb, e héten közzétett májusi inflációs adatokat kommentálva is kitartottak azon nézetük mellett, hogy a következő MNB-kamatmódosítás nagyobb eséllyel lesz kamatemelés, mint kamatcsökkentés.

A JP Morgan szakértői az idei negyedik negyedévre várnak egy negyed százalékpontos emelést, azzal a véleményükkel indokolva ezt az előrejelzésüket, hogy a magyarországi maginfláció várhatóan fokozatosan gyorsulni fog, a forint árfolyama  valószínűleg nem lenne elég egy esetleges költségoldali sokk ellentételezésére, emellett kamatemelések valószínűsíthetők a többi közép-kelet-európai országban és az euróövezetben is.

A 4cast nevű londoni pénzügyi elemző cég csütörtöki értékelése szerint jóllehet a májusi magyarországi inflációs meglepetést jórészt a feldolgozatlan élelmiszerek okozták, e termékcsoport áralakulása ugyanakkor májusban mindig szeszélyes, és az MNB monetáris tanácsa rendszerint nem is veszi figyelembe. Így a múlt havi infláció "nem olyan típusú meglepetés", amely önmagában kamatcsökkentésre utalna, különös tekintettel arra a gyakori jelenségre, hogy "amit május ad, azt június elveszi" a feldolgozatlan élelmiszerek esetében.

A 4cast elemzői közölték: összességében nem várják, hogy a monetáris testület a májusi infláció hatására módosítaná semleges alapállását, annál is kevésbé, mivel úgy tűnik, hogy az MNB jelenleg ismét egyszerre két tényezőre, az inflációra és a kockázatkerülési hajlamra is figyel, és ezek alapján "egyértelműen szűkül" a mozgástér a pénzügypolitikai enyhítésre.

A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni elemzői is úgy vélekedtek csütörtöki előrejelzésükben, hogy bár a májusi inflációs meglepetés növelte annak esélyét, hogy az inflációs ütem a jövő év közepétől visszatér a célszintre, a továbbra is bizonytalan nyersanyagár-kilátások miatt azonban a múlt havi inflációs adatsor nem lesz elégséges a monetáris tanács alapállásának megváltoztatásához.

zöldhasú
Hirdetés
Címkék