Nemet mond a görög ellenzék a további megszorításokra
Elutasította a görög kormány újabb megszorító csomagját az ellenzéki Új Demokrata Párt vezetője az követően, hogy az ország parlamenti pártjainak vezetői megegyezés nélkül zárták az ország gazdasági nehézségeit és a kivezető utat vizsgáló válságtanácskozást.
Antonio Szamarasz, a párt vezetője közleményben leszögezte: nem támogatnak előre egy olyan programot, "amely megállítja a gazdaságot és tönkreteszi a társadalmat". A politikus megismételte korábbi követeléseit, hogy az ország tárgyalja újra az Európai Uniótól és az IMF-től kapott 110 milliárd eurós mentőcsomag feltételeit. Az Új Demokrata Párt vezetője adócsökkentést sürgetett annak érdekében, hogy az országban beinduljon a növekedés.
A találkozó után Jéorjiosz Karatzaferisz, az Ortodox Népi Riadó (LAOS) nevű jobboldali ellenzéki párt elnöke úgy nyilatkozott: "a megállapodást megakadályozták", egyesek a haza érdeke fölé helyezik saját személyes érdekeiket.
A görög köztársasági elnök pénteken válságtanácskozást hívott össze annak érdekében, hogy pártokon átívelő konszenzust sikerüljön elérni a minden eddiginél keményebb megszorítások végrehajtásához. A megbeszélésen Jéorjiosz Papandreu kormányfő és a kabinet több tagja, valamint a parlamenti frakcióval rendelkező négy ellenzéki párt vezetői vettek részt.
A megbeszélést megelőzően Olli Rehn, a gazdasági és pénzügyekért felelős biztos elvárásainak adott hangot, hogy a találkozón megállapodás születik a megosztott politikai pártok között. Úgy fogalmazott: "gyors egyezségnek kell születnie. Az idő egyre fogy".
A kormányzó szocialistáknak kényelmes többsége, 160 képviselője van a 300 fős törvényhozásban, az Európai Unió (EU) és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) azonban a kormány és az ellenzék közti egyetértéséhez köti a 110 milliárd eurós hitelprogram folytatását. Az ellenzéki pártok eddig elutasították a kormány megszorító lépéseit.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.