Gazdaság hvg.hu 2011. május. 26. 06:25

Négy nagy baj van – a világ és Magyarország az OECD szerint

Gazdasági kilátások (Economic Outlook) című éves jelentését immár 89-ik alkalommal adta ki a legfejlettebb országokat tömörítő OECD (Gazdasági Együttműködés és Fejlesztés Szervezete). Eszerint a válságnak még nincs vége, de a növekedés egyre erőteljesebb. Magyarországnak a hitelessége visszaszerzésén kell dolgoznia.

A világgazdaság gyógyulása egyre inkább önfenntartó és szélesebb alapokon nyugvó folyamat lett – írta Pier Carlo Padoan, az OECD főtitkár-helyettese és fő közgazdásza a szervezet friss jelentését kísérő összefoglalójában. Megállapította ugyanakkor, hogy a javulás más sebességgel halad a fejlett és fejlődő országokban. A jövő tele van kockázatokkal, ami azt súgja, hogy a globális válság még nem ért véget. A politikacsinálóknak intenzívebb erőfeszítéseket kell tenniük a középtávú kihívások megoldása érdekében. Négy fő baj van, amivel komolyan kell foglalkozni. Először csökkenteni kell a munkanélküliséget, illetve meg kell akadályozni a további kiterjedését. Másodszor fenn kell tartani a növekedést és elkerülni a stagnálást. Harmadszor előrehaladást kell elérni a pénzügyi konszolidációban. Végül pedig kezelni kell a globális egyensúlytalanságokat. Ezek a kihívások összekapcsolódnak és érthető, hiteles politikai megközelítést kívánnak – fejtette ki többek között Pier Carlo Padoan.

Angel Gurría. Kevés a munkahely, nincs vége a válságnak
AP

Az OECD jelentése Magyarországról a következőket állapítja meg. A gazdasági aktivitás javul, amit a megtakarítások és a külső kereslet táplál. A növekedés felerősödik, amit az erőteljes export és a fokozatosan felélénkülő belső kereslet támogat. Az infláció szerény marad, de a jegybank inflációs céljának elérését nehezítik az emelkedő nyersanyagárak.

A magánnyugdíjpénztárak felszámolása drámai, de egyszeri költségvetési egyenlegjavuláshoz vezet 2011-ben az adók mérséklése és a kiadások elszaladása miatti fiskális lazulás ellenére. A strukturális reformok fő céljainak publikálása egy lépés a jó irányba. A hiteles strukturális intézkedések bevezetése a közpénzügyek konszolidálására a következő szükséges lépés a piaci bizalom felépítésére és a stabil növekedés megteremtésére. A forint stabilitását és a tőkebeáramlást elsősorban az fenyegetheti, ha nem sikerül végrehajtani a fiskális konszolidációt és a strukturális reformokat – áll az elemzésben, amely szerint az államháztartás pozíciója az idén romlott, hiszen a hiány már az első negyedévben meghaladta az év egészére tervezett mértéket. A hosszú távú pénzügyi fenntarthatóságot tekintve tovább ront a helyzeten az, hogy a nyugdíjrendszer átalakításából származó forrásokat folyó kiadások fedezésére használnak fel, a nyugdíjkötelezettségek viszont a kormányzatra hárulnak át.

Pier Carlo Padoan. Négy fő baj van
AP

A jelentés szerint Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) az idén 2,7 százalékkal, jövőre 3,1 százalékkal nőhet, az államháztartásban pedig az idén többlet keletkezhet, jövőre viszont az uniós határértéknél nagyobb hiány várható. Az idei 2,6 százalékos többlet az ágazati különadók és a nyugdíjrendszer átalakítása révén jöhet össze. Jövőre a 3 százalékos uniós határértéket meghaladó, 3,3 százalékos hiány lehet. A növekedés a jelzettnél nagyobb is lehet, ha kivezetik az ágazati különadókat és nem gyengítik a független intézményeket – áll a legfejlettebb ipari államokat tömörítő OECD előrejelzésében.

A 2012-ig kitekintő elemzés szerint a munkanélküliségi ráta a tavalyi 11,2 százalékról az idén 11,5 százalékra nő, jövőre pedig 11 százalékra mérséklődik. Az infláció fokozatosan csökken, és közelít a Magyar Nemzeti Bank 3 százalékos középtávú céljához, a tavalyi 4,9 százalék után 2011-ben 4 százalék, 2012-ben 3,3 százalék lehet.

OECD

A 34 OECD-tagországot együttvéve az idén 2,3 százalékos, jövőre 2,8 százalékos GDP-növekedés várható, ami megegyezik a legutóbbi, tavaly novemberi előrejelzésben foglaltakkal. A globális GDP az idén 4,2, jövőre pedig 4,6 százalékkal nő. Az USA gazdasági teljesítménye 2,6 százalékkal, az eurózónáé pedig 2 százalékkal emelkedik az idén.

Mint Angel Gurría, az OECD főtitkára megállapította, még törékeny a globális gazdaság, a válságnak addig nincs vége, amíg a gazdaságok nem tudnak elég új munkahelyet teremteni.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?