2011. május. 03. 12:37 MTI Utolsó frissítés: 2011. május. 03. 12:24 Gazdaság

OECD: megugrott márciusban az infláció

Az OECD tagállamaiban megugrott a fogyasztói árak növekedési üteme márciusban: a tizenkét havi infláció 2,7 százalék volt a februári 2,4 százalékot követően - derül ki a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) kedden nyilvánosságra hozott jelentéséből.

Az infláció növekedését elsősorban a magasabb energiaárak okozták, amelyek éves szinten 12,4 százalékkal nőttek márciusban. Februárban 10,2 százalékkal nőttek az energiaárak az előző év hasonló időszakához képest. Az élelmiszerek 3,2 százalékkal drágultak a márciusig tartó egy évben az előző havi 3,1 százalékos éves drágulás után. A nagyobb kilengéseket mutató energia- és élelmiszerárak nélkül számított maginfláció 1,4 százalék volt az OECD tagállamaiban, ami az elmúlt 12 hónap legmagasabb ilyen adata.

Az éves infláció jelentősen megugrott Kanadában (3,3 százalék a februári 2,2 százalék után) és az Egyesült Államokban (2,7 százalék az előző havi 2,1 százalékot követően). Kisebb ütemben ugyan, de gyorsult az árnövekedés Franciaországban (1,7 százalékról 2,0 százalékra), Olaszországban (2,4 százalékról 2,5 százalékra). A fogyasztói infláció stabil maradt Németországban (2,1 százalék) és Japánban (0,0 százalék). Az Egyesült Királyságban továbbra is az átlagosnál magasabb, 4,0 százalékos volt az éves infláció márciusban, ami némi csökkenés a februári 4,4 százalékoz képest.

Az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal nőttek a fogyasztói árak az OECD tagállamaiban. Az havi árváltozás Kanadában 1,1 százalék, Amerikában 1,0, Franciaországban 0,8, Németországban 0,5, Olaszországban 0,4, Japánban és az Egyesült Királyságban egyaránt 0,3 százalék volt márciusban.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Kovács Gábor 2025. április. 17. 13:00

Revoluttal vagy nélküle, jó kis fejtörő a bankoknak a falvak ATM-esítése

A Revolut magyarországi ügyfelei sokan vannak, és többségük aktív, egyáltalán nem csak nyaralásokra tartogatja a kártyáját. Mégsem valószínű, hogy különösebb igényük lenne ATM-ekre. A hagyományos bankok ügyfélkörében is minden bizonnyal jelentős különbségek vannak, kérdés, hogyan osztják le egymás közt a kellemetlen kötelezettségeket. És egyáltalán: pontosan hova fogják tenni a legkisebb falvakban is a gépeket?