2011. május. 23. 07:20 MTI/Napi Gazdaság Utolsó frissítés: 2011. május. 23. 05:54 Gazdaság

Magánnyugdíj: még rengeteg a tisztázatlan kérdés

Már csak pár hét maradt a magán-nyugdíjpénztári vagyonok átadására, de még sok a tisztázatlan kérdés, és nagyon kevés az idő, egyes vagyonelemeket például valószínűleg nem lehet majd átadni az államnak, így el kell adni azokat – mondta a Napi Gazdaságnak Vízkeleti Sándor, a Bamosz elnöke.

A Bamosz tagjainak a becslések szerint mintegy 3100 milliárd forintnyi értékből 2800-2900 milliárdnyit kell eljuttatnunk az államhoz, tehát alig tízszázaléknyi marad. Így a tagok által kezelt, 9500 milliárd forintra tehető összvagyon 6500 milliárd forint környékére, 30-32 százalékkal csökken, ami súlyos érvágás az iparágnak. Ezzel a 2005-2006-os szintre esik vissza a kezelt vagyon értéke.

Az alapkezelő társaságok bevétele ennél a 30-32 százaléknál biztosan kevésbé esik vissza, mert az alapkezelési üzletágnál lényegesen magasabb díjakat alkalmaznak a cégek, mint a nyugdíjpénztáraknál, de mindez így is rosszul érinti a szektort. A Bamosz is szigorított, takarékos költségvetést fogadott el erre az évre.

A Bamosz-tagok közül senki sem szándékozik felszámolni, vagy más országba vinni a tevékenységét. Pedig van néhány társaság, amelyeket a fejlemények súlyosabban érintenek, és bevételeik több mint 50 százalékát is elveszíthetik. Néhány zártkörű, kifejezetten pénztárak számára létrehozott befektetési alap viszont elképzelhető, hogy megszűnik - mondta.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.