Görögországnak nagyon meg kell erősítenie reformlépéseit és a privatizációs programot, mielőtt bármilyen újabb lépés történne - mondta a Olli Rehn, az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyi biztos, aki szerint "sajnos kétsebességű" az európai gazdaság.
Az európai gazdaság sajnos kétsebességű, egyes államok erőteljes és gyors kilábalást mutatnak, míg mások a gazdaság visszaesésétől, vagy a lassú növekedéstől szenvednek - mondta Olli Rehn, az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyi biztosa szerdán egy brüsszeli konferencián. A rosszabbul teljesítő gazdaságokban a növekedés hiánya elsősorban az adósságválság megoldásának nehézségeivel függ össze. Az Európai Unió által biztosított mentőcsomagokkal ugyanakkor sikerült elkerülni ezekben az országokban az államcsődöt, illetve a meg tudták akadályozni az EU többi tagállamát is sújtó tovagyűrűző hatásokat - tette hozzá.
A görög államháztartás nehézségeiről szólva kijelentette: a görög kiigazításokat tartalmazó csomag még mindig felülvizsgálat alatt áll. Megismételte a több európai politikus által hangoztatott álláspontot, amely szerint a déli államnak fel kell gyorsítania reformprogramjának végrehajtását. "Világos, hogy Görögországnak nagyon meg kell erősítenie reformlépéseit és a privatizációs programot, mielőtt bármilyen újabb lépés történne" - mondta a pénzügyi biztos. "Konkrét döntéseket várok a görög kormány részéről az elkövetkező napokban" - tette hozzá.
A konferencián felszólalt José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke is, aki arra hívta fel a figyelmet, hogy a mentőcsomagban részesülő államoknak szembe kell nézniük a valósággal: népszerűtlen gazdasági reformokat kell végrehajtaniuk, mivel az adósság átstrukturálása nem merül fel lehetőségként. Az adósság átstrukturálása sohasem léphetne a fájdalmas reformok helyébe, az ilyen programokban részvevő államok számára a kiigazítás "szükséges fájdalom" - érvelt a bizottság elnöke. Leszögezte: "a tagállamoknak nyújtott segítség szigorú feltételeket tartalmazó program végrehajtásához van kötve".
Barroso a konferencián arról tájékoztatott, hogy az európai gazdasági kormányzást érintő reformcsomagot júniusban fogadhatják el a tagállamok, illetve az Európai Parlament. Hangsúlyozta, hogy fontos volna rendesen alkalmazni ezeket az új szabályokat. "Most a nehezebb úton tanultuk meg, hogy egyes államok túlzott deficitje az euróövezetet és az egész Európai Uniót is károsíthatja" - fogalmazott a bizottság elnöke.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.