Az MGYOSZ a konvergenciaprogram fő irányaival egyetért, de a különadók részleges fenntartása és a társasági adó, illetve a munkát terhelő járulékok csökkentésének elhalasztása a szervezet szerint növekedést gátló tényező lehet.
A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége üdvözli, hogy az áprilisban nyilvánosságra hozott konvergenciaprogram alapján a kormány a 2010-es 80 százalékos GDP-arányos államadósságot 2015-re 65 százalék körüli szintre csökkentené, a költségvetési hiányt pedig egészen 1,5 százalékig mérsékelné. Az MGYOSZ támogatja a munkahelyteremtésre irányuló törekvéseket is, melyek értelmében a jelenlegi 3,8 millió munkavállalóhoz képest 4, illetve az optimista szcenárió szerint akár 4,2 millió foglalkoztatott lehet hazánkban 2015-ig.
Az MGYOSZ álláspontja szerint a nagy ellátórendszerek (egészségügy, nyugdíj, oktatásügy) átalakítása bár sokak számára érdeksérelemmel jár, de hosszú távon elengedhetetlen hazánk versenyképességének megerősítése érdekében. A szociális és a családtámogatási rendszer megreformálása, a gyermekek után járó adókedvezmények bevezetése, a nyugdíjreform, az átláthatóbb közpénzügyi szabályozás, az adóék várható mérséklődése és a tervezett felsőoktatási reform egyaránt hozzájárul ahhoz, hogy a foglalkoztatás növekedése mellett lehetőség legyen az államadósság fokozatos csökkentésére is a következő években.
A kormányprogram és az Új Széchenyi Terv ösztönző hatása a beruházások gyorsabb bővülését eredményezheti, s 2013-tól az Új Széchenyi Terv Otthonteremtő programjának hatására már a lakossági beruházás is növekedésnek indulhat.
A különadók részleges fenntartása, a társasági adó már több alkalommal felmerült csökkentésének elhalasztása, és a munkát terhelő járulékok mérséklésének hiánya azok a pontok, melyek a gazdasági növekedés szempontjából problémát jelenthetnek – értékelte a MGYOSZ.
„A konvergenciaprogramban megfogalmazott intézkedések az államadósság csökkentése és a költségvetési hiány leszorítása mellett növekedés- és beruházásbarát környezetet teremtenek, ami segíti az új munkahelyek létrejöttét. E célok teljesülése érdekében kiemelten fontos lenne az is, hogy a jelenleginél több forrás maradjon a vállalkozásoknál” – mondta Futó Péter, az MGYOSZ elnöke.
A szervezet hiányolja, hogy a konvergencia program nem tér ki a kormány innovációval és kutatás-fejlesztéssel kapcsolatos terveire, holott e területek fejlődésének ösztönzése elengedhetetlen egy hosszú távú, fenntartható növekedési pálya eléréséhez.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.