2010. szeptember. 24. 15:04 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. szeptember. 24. 15:27 Vállalkozás

Nem pénzkérdés, hogy megtartsunk egy dolgozót

Még nem elterjedtek a közép-kelet-európai régióban a munkavállalók pénzügyi részvételét célzó programok, azonban mind a vállalatok, mind a dolgozók nagy része támogatná ezek széleskörű bevezetését – derült ki az MGYOSZ ma bemutatott nemzetközi felmérésének eredményeiből.

Nemzetközi konferencia keretében mutatta be szeptember 24-én Budapesten a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége annak a hat ország munkáltatói és munkavállalói érdekképviseleti szervezetei részvételével zajlott felmérésnek az eredményeit, amely a munkavállalói pénzügyi részvétel (Employee Financial Participation – EFP) mint juttatási rendszer közép-kelet-európai elterjedtségét, megítélését célzott feltérképezni.

Amit  a felmérésről tudni kell:
Az Európai Unió társfinanszírozásában, valamint a Deloitte Zrt. szakmai támogatásával megvalósult „TOBEQU 3” (Towards a Better Quality of Financial Participation) projekt azt a két, hasonló témakörben végzett projektet követte, amelyek 2005-2007 folyamán a programok jogi szabályozásának jobb megismeréséhez járultak hozzá.A projektben résztvevő hat ország munkaadói szervezete közös nyilatkozatban, nemzetközi összefogásban áll ki e juttatási rendszerek szélesebb körű bevezetésének ügye mellett.

Hazánkban, illetve régiónkban még nem aknázták ki a társaságok a munkavállalói pénzügyi részvételi programok előnyeit a dolgozói motiváció erősítése érdekében, hangsúlyozta a konferencián Dr. Futó Péter, az MGYOSZ elnöke, a BUSINESSEUROPE alelnöke. A munkavállalók hangsúlyosabb bevonása a vállalat pénzügyi eredményeibe hosszú távon biztosíthatja a vállalkozások versenyképességét.

 Fontos kiemelni, hogy a munkavállalók lojalitása nem feltétlenül pénzkérdés. A többségük elfogadja, hogy a lehetőségek korlátozottak, főként, ha a munkáltató hosszú távon is motiváló jövőképet kínál. E hosszú távú jövőkép körültekintő tervezéssel, a juttatási lehetőségek kiaknázásával jelenleg is biztosítható: kisebb költséggel nagyobb értékű juttatási formák alakíthatók ki.

A felmérésben résztvevő projektpartnerek (azaz az MGYOSZ, illetve a szlovák, szlovén, lett, román, valamint bolgár Szövetségek) a feltárt akadályok leküzdésére közös állásfoglalást alkottak. A közös nyilatkozat értelmében a társszervezetek olyan főbb elvárásokat fogalmaztak meg, mint:

• A munkavállalói pénzügyi részvételi programokban mind a munkaadók, mind a munkavállalók részvételének önkéntesnek kell lennie. 
• A munkavállalók tulajdonszerzését és a hosszabb távú eredménymegosztási programokat adókedvezményekkel ajánlott támogatni. 
• A munkavállalói pénzügyi részvételt övező jogi szabályozásnak lehetőséget kell adnia mind az értékpapír-, mind a készpénzjuttatásra, annak érdekében, hogy minden méretű és jogi formában működő vállalkozásnak, így a kis- és közepes vállalkozások számára is lehetővé tegye a munkavállalói pénzügyi részvétel megvalósítását.  
• Az adózási és más adminisztratív terheket csökkenteni és a lehető legnagyobb mértékben egyszerűsíteni szükséges.

A BUSINESSEUROPE álláspontja szerint az uniós nemzeti adórendszerek jobb koordinációja szükséges ahhoz, hogy az akadályok megszűnjenek. Ezt segítené, ha az Unió egyik tagállamában bevezetett, adókedvezményekben részesülő programok a többi tagállamban is adókedvezményekre jogosítanák a résztvevőket. Így a vállalkozások a vállalati kultúrának megfelelő munkavállalói részvételi programokat tudnának kialakítani - mondta Dr. Kövesdy Attila, a Deloitte Zrt. Adóosztályának vezetője elmondta: „