Mesterházy Attila, az MSZP elnöke szerint komoly társadalmi feszültségekkel járhat, ha a konvergenciaprogram óvatosabb becsléseken alapuló konzervatív pályája valósul meg, ezért a szocialisták a korábbi progresszív adórendszer visszaállítását javasolják a kormánynak.
"Kíváncsian várjuk, miként fogadja az Európai Bizottság a Brüsszelbe elküldött konvergenciaprogramot. Az abban megfogalmazott két pálya közül az optimistával nem érdemes foglalkozni, mert az elképzelhetetlen, hogy teljesül. Ugyanakkor az óvatosabb becslések is nehezen tarthatóak és komoly feszültségekhez vezethetnek" - mondta a politikus csütörtöki pécsi sajtótájékoztatóján.
Mesterházy Attila úgy vélte: a munkanélküli ellátást, a rokkantnyugdíjasokat és a gyógyszerkasszát érintő tervezett változtatásokat szakértők kritikával illetik. "A jelenlegi munkanélküliségi adatokat, foglalkoztatási helyzetet ismerve nem lehet a rokkantak közül százezer embert visszavezetni a munkaerőpiacra, százmilliárd forintot kivenni a nyugdíjkasszából. A munkanélküli ellátás három hónapra csökkentésének létjogosultságát pedig semmi nem támasztja alá, Európában nincs is hat hónapnál rövidebb idejű ilyen ellátás" - mondta.
A pártelnök emlékeztetett rá: az MSZP a korábbi progresszív adórendszer visszaállítására tett javaslatot, melynek lényege, hogy akinek magasabb a jövedelme, több adót fizessen, többet vállaljon a közterhekből. Ezáltal akkora költségvetési bevételre lehetne szert tenni, hogy ezek a megszorítások elkerülhetőek lennének, és nem rónának még nagyobb terhet azokra a társadalmi rétegekre, melyek már amúgy is nehéz helyzetben vannak.
Mesterházy Attila szólt arról is, hogy az MSZP továbbra is helyesnek tartja, hogy távol maradt az alkotmányozási folyamattól, és amint felhatalmazást kap a választóktól, nemzeti konszenzuson alapuló alaptörvényt készít. "A most elfogadott alkotmány egy párt alkotmánya. Múltba forduló és nem jobb, mint a korábbi volt. Magyarországnak egy konszenzusos alkotmányra és arra van szüksége, hogy abban visszaállítsák a Magyar Köztársaságot" - mondta az MSZP elnöke.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.