2011. április. 26. 11:24 MTI Utolsó frissítés: 2011. április. 26. 11:25 Gazdaság

Nem lesz román euró 2015-ben

Románia lemondhat az euróövezeti csatlakozás céldátumáról, amely eredetileg 2015-re volt kitűzve - ez derül ki a román kormány konvergencia-programjának tervezetéből, amelyet a Mediafax román hírügynökség idézett.

A konvergencia-program tervezete szerint az Európai Bizottságnak hamarosan elküldendő konvergencia-program tervezete már nem tesz említést a 2015 január 1-jéről, az euró romániai bevezetésének céldátumáról, amelyet a korábbi hasonló programban még szerepelt. Az új tervezetben viszont csak annyi olvasható, hogy Románia 2013-2014-ben léphet be az ERM-2 árfolyamrendszerbe, a konkrét csatlakozás időpontja viszont nem szerepel. A román hatóságok korábban 2012-re tűzték ki az ERM-2 árfolyamrendszerbe való belépést. 

Emil Boc román miniszterelnök kedden kijelentette, hogy a konvergencia-program tervezetét április végéig véglegesítik, addig a kormány, a román központi bank és az elnöki hivatal szakértői egyeztetéseket folytatnak a végleges szövegről. 

Traian Basescu román államfő április első felében kijelentette, hogy az állami költségvetés hiányának és az eladósodásnak a csökkentési üteme feljogosítja Romániát arra, hogy tartsa a korábban 2015-re kitűzött csatlakozási céldátumot. A román államfő azonban hozzátette: a gazdasági világválság mindenki számára tanulságos volt, és ennek a fényében újra kell elemezni az euróövezethez való csatlakozás céldátumát.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.