Gazdaság MTI 2011. április. 26. 13:39

Az MKB Bank kivonul Romániából

Az MKB Bank kivonul a romániai bankpiacról, miután a magyar pénzintézet úgy döntött, hogy 2013-ig eladja romániai leánybankját, az MKB Romexterrát - írta kedden a Ziarul Financiar című napilap.

A román gazdasági-pénzügyi napilap szerint a Bayern LB németországi tartományi bank többségi tulajdonában lévő MKB hivatalosan is elfogadta a román piacról való kivonulás stratégiáját. A magyar banknak a tavalyi évre vonatkozó egyik jelentése a román leánybank eladási értékét 2,4 milliárd forintra (9 millió euróra) becsüli, miután az MKB Romexterra várhatóan 2011-ben és 2012-ben is veszteségesen működik majd.

A román lap szerint az MKB Romexterra 17,8 milliárd forint veszteséggel zárta a tavalyi évet a magyar számviteli szabályok szerint. A kamatok után származó jövedelme 9,3 milliárd forintra csökkent, ami 43 százalékkal kevesebb, mint a 2009-ben regisztrált hasonló adat, és a kezelési költségek is megfeleződtek, 1,5 milliárd forintra csökkentek 2010-ben.

A román lap szerint a banknak 2009-ben körülbelül 9,5 millió euró vesztesége volt, 2008-ban pedig ennek értéke elérte a mintegy 20 millió eurót. Az MKB Bank 2006-ban vásárolta meg a Romexterrát, amikor a román hitelpiac még lendületben volt. Romániát 2009-ben erőteljesen sújtotta a gazdasági válság, azóta a hitelezés szinte teljes mértékben leállt, és a bankoknak komoly gondot okoz a hitelrészleteiket fizetni képtelen ügyfelek tartozásainak a behajtása.

zöldhasú
Hirdetés
Címkék
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.