Rövid lesz ugyan a hét, de gyorsjelentésben nem lesz hiány, sőt: csütörtökön a szezon egyik nagy napjára számítunk. A hazai mutatók közül a január-márciusi munkanélküliség, a nemzetközi kínálatból a – szintén első negyedéves – amerikai GDP-adatsor emelhető ki.
A hazai makroadatok közül a legnagyobb figyelemre a KSH csütörtökre előirányzott munkaerőpiaci jelentése tarthat számot. A 2010 novembere és 2011 februárja közötti három hónapban – mint az egy kisebb „üzemzavar” után véglegessé vált – a munkanélküliek aránya 11,5 százalékra emelkedett. Az elemzők nem gondolják, hogy márciusban valami elkezdődött volna, a piac szerint az első negyedévben is 11,5 százalék maradt a ráta.
Statisztikai hivatalunk pénteken az ipari termelői árak márciusi, valamint a megkezdett lakásépítések, illetve kiadott építési engedélyek számának első negyedévi alakulásáról tájékoztat. A termelői árak februárban átlagosan 6,3 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat, az ütem márciusban az elemzők szerint 7 százalék fölé emelkedett. A lakásépítésnek egyelőre nincs szezonja Magyarországon (sem). 2010 első negyedévében 4900 lakás építését kezdték meg hazánkban, és 5600 építési engedélyt adtak ki, év/év alapon az előbbi 26 százalékos, az utóbbi 30 százalékos visszaesést jelentett. Nem mondhatjuk tehát, hogy erős a bázis. (2010 egészében 35, illetve 39 százalékos volt a csökkenés.)
Az MNB a hónap utolsó munkanapján három márciusi statisztikát is közzétesz: a hitelintézetek és a befektetési alapok összevont mérlege mellett a háztartási és (nem pénzügyi) vállalati kamatlábak alakulásáról is képet (számokat) kapunk.
Lássuk most a nemzetközi kínálat legfontosabb tételeit, ezúttal napok szerinti bontásban!
Hétfő, kedd
Az USA-ból a hét elején két lakáspiaci adatot és egy hangulatjelentést várunk. Az új lakás eladások száma februárban igencsak megzuhant: az évesített ütem az előző havihoz képest az adatgyűjtés kezdete óta nem látott mértékben, közel 17 százalékkal, 250 ezerre csökkent. A piac márciusra 12 százalékos korrekciót (280 ezer) valószínűsít – hogy helyesen-e, az hétfőn kiderül.
Kedden ismerjük meg az USA 20 legnagyobb városa lakásárait követő S&P/Case-Shiller index februári értékét. A mutató januári értéke (140,86) 3,1 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól; az elemzők szerint februárban átlagosan 3,2 százalékkal csökkentek az árak; hó/hó alapon szintén marad az esés az üveggömbök szint: a januári 0,2 százalék után 0,3 százalékkal.
Kedden teszi közzé a Conference Board a fogyasztói bizalmi index áprilisi értékét. A mutató márciusban - több mint egy éve nem látott havi csökkenés után - 63,4 ponton landolt, áprilisra az üveggömbök 64,5 pontot mutatnak.
Szerda
Szerdán igazi makroadatdömpinget várunk. Az öreg kontinensen megjelenő mutatók közül az előzetes februári német inflációs adatokat várja legnagyobb érdeklődéssel a piac. A legnagyobb európai gazdaságban (az EU-harmonizált kosár szerint) márciusban 2,3 százalékkal emelkedtek átlagosan a fogyasztói árak, az év negyedik hónapjában a piac szerint 2,6 százalékra gyorsult az ütem.
Az Egyesült Királyságban közzéteszik a GDP első negyedévi alakulására vonatkozó első becslést. Európa legnagyobb eurózónán kívüli gazdasága 2010 negyedik negyedévében negyedév/negyedév alapon (a "lerontott" végleges adatok szerint) 0,6 százalékkal zsugorodott, éves összevetésben pedig 1,7 százalékkal nőtt. 2011 az elemzők szerint 0,5 százalékos negyedéves és 1,8 százalékos éves szintű GDP-növekedéssel kezdődött.
Ha már az európai legeknél tartunk: a legnagyobb közép-európai gazdaságból két márciusi adat is érkezik. A lengyel kiskereskedelmi forgalom éves bővülésének üteme a februári 12,2 százalékról 7,5 százalékra lassult az elemzők szerint, annak ellenére, hogy a konszenzus szerint a munkanélküliség csökkent: 13,2 százalékról 13,1 százalékra.
Az Eurostat az új ipari megrendelések februári mutatóit teszi közzé. Az állomány januárban 0,1 százalékkal haladta meg az egy hónappal korábbit; az év második hónapjában az elemzők szerint 1,5 százalékos volt a gyarapodás.
Az USA-ból a tartós fogyasztási cikkek rendelésállományának márciusi számai futnak be. A havi ütem a februári mínusz 0,9 százalék után az elemzők szerint (plusz) 2,3 százalékra „gyorsult”; a különösen volatilis közlekedésieszköz-kategórián kívül (a februári 0,6 százalékos visszaesés után) 1,7 százalékos emelkedést valószínűsítenek a szakemberek.
A Fed szerda este bejelenti, hogy marad (a 0-0,25 százalékos sávban) az alapkamat. (A nap másik kamatdöntő ülésén is tartást vár a piac: Új-Zélandon 2,5 százalékon hagyja a jegybank az irányadó rátát.)
Japánból olyan adat érkezik, amely erőteljesen jelzi majd a márciusi katasztrófák hatását: a kiskereskedelmi forgalom volumene a februári 0,1 százalékos éves növekedés után az elemzők szerint az év harmadik hónapjában 6 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.
A hét harmadik fontos kamatdöntésére Tokióban kerül sor: (természetesen) itt is tartást vár a piac (0,1 százalékon).
Németországból áprilisi munkaerőpiaci adatsor érkezik. Márciusban a munkanélküliek száma 19 éves mélypontra csökkent, a piac szerint a javulás az év negyedik hónapjában is folytatódott, és a (szezonálisan kiigazított) ráta 7,1 százalékról 7,0 százalékra süllyedt.
A nap – és a hét – legfontosabb adata Washingtonból fut be a világ legnagyobb gazdaságának első negyedévi teljesítményéről. Bár az első becslés szinte sohasem állja ki az idő próbáját, a mutató komoly hatást gyakorolhat a globális befektetői hangulat alakulására. 2010 utolsó negyedévében (a harmadik, „végleges”) becslés szerint 3,1 százalékos volt az évesített ütem. Az első negyedévben az elemzők lassulásra számítanak – a februári külkereskedelmi mérlegadatok publikálása után sokan lerontották a január-márciusi GDP-prognózisukat –, a konszenzus 1,7 százalék.
Érkezik csütörtökön egy amerikai lakáspiaci adat is: a National Association of Realtors a függőben lévő lakáseladások számának márciusi alakulásáról tájékoztat. A szakmai szervezet adatai szerint az aláírt adásvételi szerződések száma februárban 2,1 százalékkal haladta meg az előző havit; márciusban a piac szerint 1,5 százalékkal nőtt az állomány.
Péntek
A hét utolsó munkanapján a nemzetközi menü: két Eurostat-tájékoztató és egy amerikai hangulatjelentés. Az EU statisztikai hivatala közzéteszi az áprilisi inflációra vonatkozó első becslést (az eurózónában a piaci konszenzus szerint márciushoz képest 0,1 százalékponttal, 2,7 százalékra emelkedett az éves ráta), valamint a márciusi munkaerőpiaci adatsort (a munkanélküliek aránya – amennyiben az elemzők nem tévednek – a közös pénzt használó blokkban a februárival egyező szinten, 9,9 százalékon maradt).
A University of Michigan bizalmi indexe az első közlés szerint áprilisban az elemzői várakozás felülteljesítve, 69,6 pontra emelkedett (a márciusi 67,5 pontról). Az elemzők szerint a végleges adat még ennél is jobb lehet (70 pont).
Gyorsjelentésszezon: nagy napok jönnek
Hétfőn számol első negyedéves eredményeiről a Merck Ltd. és a Nintendo, kedden „fokozódik a nemzetközi helyzet”: kiteríti lapjait az Amazon.com, a CBRE, a Coca-Cola, a Delta Air Lines, a Dreamworks Animation, a Ford, az LG Electronics, a Lockheed Martin, a Puma, az UBS és az UPS.
Szerdán és csütörtökön kapkodjuk majd igazán a fejünket. Az április 27-i menü: Barclays, Boeing, BP, ConocoPhillips, Credit Suisse, eBay, Electrolux, Ericsson, GlaxoSmithKline, Honda, Panasonic, Scania, Volkswagen, Volvo, Whirlpool.
A csütörtöki felhozatal: Bayer, Colgate-Palmolive, Deutsche Bank, Dow Chemical, Erste, Exxon Mobil, Mazda, Microsoft, Motorola, PepsiCo, Procter & Gamble, Royal Dutch Shell, Sanofi Aventis, SAP, Sprint Nextel, Strabag, Thomson Reuters, Viacom.
A pénteki levezetés: Daimler, Gazprom (az orosz gázóriás 2010 negyedik negyedévi eredményeiről számol be), Praktiker, Saab, Total.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.