Súlyos börtönbüntetésre ítélték a ThyssenKrupp egyik vezetőjét
Tizenhat és fél évi börtönbüntetésre ítélte az elsőfokú bíróság a ThyssenKrupp német acél- és gépipari vállalat olaszországi leányvállalatának főigazgatóját egy hét munkás életét követelő üzemi baleset miatt.
A torinói bíróság szándékos emberölés vádjában találta bűnösnek Harald Espenhahnt. Négy másik vezetőt gondatlanságból elkövetett emberölésben való bűnrészesség miatt tizenhárom és fél év szabadságvesztésre ítélték, az ügyészség javaslatával megegyezően. Az ötödik vádlott tíz év és tíz hónap szabadságvesztést kapott. A bíróság emellett egymillió euró pénzbüntetést szabott ki az erkölcsi felelősnek megnevezett ThyssenKruppra.
Az ítélet precedenst teremthet: Olaszországban még soha nem ítéltek el munkahelyi vezetőt szándékos emberölés vádjával üzemi baleset miatt.
Olaszország egyik legnagyobb üzemi balesete 2007. december 6-án történt a ThyssenKrupp torinói acélkohászati üzemében, ahol az autóipar számára készítettek acélelemeket. A torinói gyárban robbanás történt, majd tűz ütött ki az éjszakai műszakban. Az áldozatok több napos agónia után haltak bele égési sérüléseikbe.
A gyárat 2007 júliusában bezárásra ítélték, de még csökkentett létszámmal decemberben is működött. A szakszervezetek szerint a 200 dolgozó túlzott munkaterhelésnek volt kitéve, időnként napi 12 órát is dolgoztak. Az ügyészség azzal érvelt, hogy a vállalat tudatában volt a tűzvész kockázatának. A védelem viszont úgy ítélte meg, hogy a per "politikai" jellegű.
A ThyssenKrupp megmagyarázhatatlannak és érthetetlennek nevezte a bíróság döntését. Maurizio Sacconi olasz munkaügyi miniszter viszont úgy vélte, hogy "fontos precedenst" teremtett a bíróság, amely ítéletével bebizonyította, hogy a "rendelkezésre álló szankciók minden tekintetben megfelelőek".
Olaszországban sokan halnak meg üzemi balesetben. Tavaly 980 ember vesztette életét munkavégzés közben, az egy évvel korábbihoz képest 6,9 százalékkal kevesebben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.