Leminősítés magyar bankoknak
A Moody's kedden hét magyar bankot minősített le azzal indoklással, hogy túl nagy a deviza aránya a hiteleken belül, a másik ok a pénzintézetek profitjának csökkenése.
A minősítő öt bank esetében - K&H, Budapest Bank, FHB, Erste és MKB - az úgynevezett pénzügyi erő minősítését rontotta, míg az OTP Jelzálogbank esetében a forintadósság besorolását, az OTP-nél a devizahitelek minősítését módosította lefelé. “Sok hitelfelvevő nem fedezte magát az árfolyamkockázat ellen, melynek eredményeként komoly veszélyt jelent számukra a forint esetleges leértékelődése, vagy az idegen devizákhoz kötődő kamatszintek emelkedése" - közölte Simone Zampa, a Moody’s alelnöke és vezető elemzője.
A Moody’s közölte, a lépés a magyar bankrendszerrel kapcsolatos két fontos aggodalomát tükrözi. Az egyik, hogy a devizában fennálló jelzálog és kereskedelmi ingatlanfinanszírozáshoz kapcsolódó hitelek miatt az eszközminőség folyamatosan romlik - írta a Portfolio. A másik a banki profitok csökkenése. A Moody’s megjegyezte, hogy a leminősítések elsődleges oka a devizahitelek magas aránya, a teljes hitelállomány 70%-a idegen devizában denominált, főleg svájci frankban. “Sok hitelfelvevő nem fedezte magát az árfolyamkockázat ellen, melynek eredményeként komoly veszélyt jelent számukra a forint esetleges leértékelődése, vagy az idegen devizákhoz kötődő kamatszintek emelkedése" - közölte Simone Zampa, a Moody’s alelnöke és vezető elemzője.
A jövedelmezőség kapcsán a Moody’s kiemelte, a tavalyi évben a magyar bankszektor profitabilitása jelentősen csökkent 2009-hez képest, az ágazat több szereplője is veszteséget volt kénytelen elkönyvelni. A marginok a nemzetközi versenytársakhoz képest relatíve alacsonyak, ami nagyrészt a magas kamatkörnyezetnek tudható be. A bankok belső tőkebevonási képessége számottevően csökkent, ami a kockázati költségek gyors emelkedése mellett a csökkenő hitelkihelyezésekkel, valamint a bankszektorra kivetett különadóval magyarázható.
A hitelminősítő kiemelte, a jelenlegi környezetben a magyar bankok számára egyre nehezebb feladat, hogy megőrizzék profitabilitásukat, és hogy támogassák a gazdasági növekedést. A Moody’s növekedéssel kapcsolatos várakozásai ugyan pozitívak, az idei évben mintegy 3%-os GDP-növekedést jósolnak. Ugyanakkor a hitelminősítő továbbra is úgy véli, hogy a makrogazdasági kockázatok középtávon fennmaradnak - olvasható a Portfolio összefoglalójában.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.