Jobbik: 15 milliárdba került a jegybanki kamatemelés
A Jobbik szerint eddig 15 milliárd forintba került a költségvetés számára a Simor András vezette monetáris tanács 2010 év végi alapkamat-emelése - jelentette ki Lenhardt Balázs hétfői sajtótájékoztatóján. Az ellenzéki párt továbbra is követeli, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) "látszat-függetlenségét" szüntesse meg a kormány és a jegybank Magyarország érdekeitől függjön.
Lenhardt Balázs emlékeztetett rá, hogy az MNB 2010 novembertől 2011 januárig három lépcsőben 5,25-ről 6 százalékra emelte a jegybanki alapkamatot. Az ellenzéki párt számításai szerint ezzel a megnövekedett államkötvényi kamatkiadások miatt közvetlenül 15 milliárd forint kár érte az országot.
A jobbikos politikus hozzátette: az MNB az inflációs cél tartását tűzte ki legfontosabb feladatának, holott ez a jelenlegi gazdasági helyzetben nem hatékony és a Jobbik szerint például a gazdasági növekedés újraindítása sokkal nagyobb problémája a magyar gazdaságnak. Ráadásul az alapkamat emelését Lenhardt Balázs szerint a finanszírozhatóság sem indokolta, mert az államkötvényeket egy éve folyamatosan túljegyzik, vagyis alacsonyabb kamattal is finanszírozható lenne az ország a kötvénypiacról.
Az ellenzéki képviselő megismételte pártja álláspontját, miszerint a nevében független MNB a hatályos törvények szerint az Európai Központi Banktól (EKB) fogadhat el utasításokat. Ezt az állapotot a Jobbik szerint meg kellene szüntetni és felelős, az Országgyűlés által beszámoltatható jegybankot kellene létrehozni, amely olyan monetáris politikát folytat, amely az ország érdekében áll. Lenhardt Balázs arra is felhívta a figyelmet, hogy Simor András, az MNB elnöke a kormány által bevezetett egykulcsos adó "egyik kiváló példánya, ugyanis a kétmillió forintos alapfizetésére vetítve a három gyermekével ő havonta több mint félmillió forinttal többet vihet haza".
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.