2011. április. 04. 15:09 MTI Gazdaság

Az EU és az IMF felülvizsgálja a görög segélyprogramot

Felülvizsgálják a Görögországnak nyújtott 110 milliárd eurós kölcsönhöz kapcsolódó megállapodás végrehajtását a hitelezők, az Európai Unió (EU) és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) képviselői hétfőn kezdenek tárgyalásokat Athénban.

A delegáció értékelésétől függ, hogy Görögország megkaphatja-e a hitel soron következő, ötödik részletét. Az athéni vezetés az uniótól 8,7 milliárd eurót, az IMF-től 3,3 milliárdot remél. A megállapodás végrehajtása nem zökkenőmentes a görög sajtó szerint. Gazdasági lapok a múlt héten azt írták, hogy a hazai össztermékhez (GDP) mért államháztartási hiány a 2009-es 15,4 százalékról 10,6 százalékra csökkent tavaly, holott a kormány azzal számolt, hogy 9,4 százalékig sikerül leszorítani a deficitet. 

A hiányt középtávon a 3 százalékos uniós határérték alá kell szorítani. Az athéni vezetésnek ehhez április közepéig egy újabb, összesen 22 milliárd eurós megszorító csomagot kell összeállítania. Ebből várhatóan 15 milliárd euró kiadáscsökkentés, 7 milliárd pedig bevételnövelés lesz. A kormány egyebek mellett az államigazgatás működési költségein és az állami alkalmazottak juttatásain próbál majd tovább spórolni. A bevételi oldalt tekintve például adókedvezmények eltörlését tervezik. 

Előfordulhat, hogy a 22 milliárd nem lesz elég, becslések szerint a tervezettnél nagyobb 2010-es hiány miatt további 3 milliárd eurós megszorításra lehet szükség, hogy teljesüljön az idei, 7,4 százalékos deficitcél. A görög kormány ezen felül egy 50 milliárd eurós privatizációs programot is készít. A 2015-ig szóló terv ugyan nem része az IMF-fel és az EU-val kötött megállapodásnak, de ugyancsak a válság enyhítését szolgálja, a bevételből az államadósságot kívánják csökkenteni.

 

 

 

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.