2011. március. 28. 13:05 MTI Utolsó frissítés: 2011. március. 28. 13:04 Gazdaság

Nem vágyik most euróra Lengyelország

A lengyel jegybank kormányzója szerint nem kell elsietni az euró bevezetését. Ezt a közvélemény is hasonlóan gondolja, legalábbis eg év leforgása alatt egy felmérés szerint csökkent az euró támogatottsága Lengyelországban.

Lengyelországnak a maastrichti követelmények teljesítését követően az euróövezeti adósságszolgálati krízis lecsengéséig várnia kellene az euró bevezetésével, mert az a jelenlegi helyzetben "megfontolatlan lépés lenne" - mondta Marek Belka, a lengyel jegybank kormányzója a Gazeta Wyborcza című lapnak adott interjúban. 

"Az euróövezet jelenleg átépítés alatt áll, mert erőteljesebb intézményekre van szüksége ... emellett a perifériális országok (adósságszolgálati) problémája rendezetlen, kettő közülük már infúzión van és még sorra kerülhet néhány" - mondta Marek Belka. Ebben a helyzetben megfontolatlan lépés lenne belépni az euróövezetbe - tette hozzá. A lengyel jegybank kormányzója azonban meg van róla győződve, hogy az euró túl fogja élni a mostani krízist. "Nyugalmas időkben remek dolog az euróövezet tagjának lenni" - mondta - "de válságos időkben jobb kívül lenni a defenzív leértékelés lehetősége miatt".

Csökkent az euró támogatottsága

A CBOS közvéleménykutató hétfőn ismertetett felmérése szerint idén márciusban a megkérdezetteknek mindössze 32 százaléka váltaná fel a zlotyt euróval, míg tavaly áprilisban ez az arány még 41 százalék volt. Az euró bevezetését 60 százalék ellenzi, ez tizenegy százalékponttal több, mint tavaly áprilisban. Még a támogatók 74 százaléka is azon a véleményen van, hogy nem kell sietni az euróövezethez való csatlakozással, és mindössze 23 százalék a gyors euróbevezetés híve.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.