Telefontörténelem: Belltől a T-Mobile-ig
A T-Mobile USA eladása minden bizonnyal 2011 legfontosabb eseménye a globális távközlési piacon. Az USA-ban új piacvezető lép színre, az öreg kontinensen pedig azt latolgatják: mihez kezd a magyar GDP negyedére rúgó készpénzzel a Deutsche Telekom (DT)? A Magyar Telekom piacán – amely cég részvényeit csaknem 60 százalékban a DT birtokolja – a bejelentés már hétfőn jelentős mozgásokat generált.
A hét végén jelentette be az AT&T és a Deutsche Telekom, hogy az egyesült államokbeli mobilszolgáltató 39 milliárd dollárért megvásárolja a német társaság tulajdonában lévő T-Mobile USA-t. A összeolvadással az USA második és negyedik legnagyobb mobilszolgáltatója egyesíti erejét, és – megelőzve a Verizont és a Sprint Nextelt – a piac első számú, egyharmados részesedéssel bíró szereplőjévé válik.
„Nem várhattunk. A gazdaságnak szüksége volt erre a befektetésre” – kommentálta az ügyletet Randall Stephenson, az AT&T vezérigazgatója. A bejelentéssel mindkét cég befektetői elégedettek voltak: az AT&T a hétfői nyitás előtti határidős kereskedésben 5 százalékot meghaladó pluszban is járt, a Deutsche Telekom pedig, amely az amerikai érdekeltségért 25 milliárd dollárnyi készpénz mellett az AT&T 8 százalékát érő pakettet kapott, hétfő reggel több mint 15 százalékkal a pénteki záróár fölött is megfordult.
A hírek a távközlési szektorra a világ minden táján jótékony hatást gyakoroltak: erősödött hétfőn – többek között – a Vodafone, a BT, a France Telecom, a Telefónica és a China Mobile is. A kivételt a T-Mobile USA-ra szintén pályázó Sprint jelentette, amely a kereskedést 12 százalékos mínuszban kezdte.
Mihez kezd a pénzzel a Deutsche Telekom?
A Deutsche Telekom közölte: a vételár egy részét – 5 milliárd eurót – részvény-visszavásárlásra fordítja, 13 milliárd euróval pedig adósságállományát fogja csökkenteni.
Azt követően, hogy a Deutsche Telekom mind az amerikai, mind a brit piacról kivonul, megnyílik a lehetősége annak, hogy teljes figyelmét a kelet-európai piac felé fordítsa – mutatott rá Gyurcsik Attila, a Concorde szakembere. Az elemző hangsúlyozta, hogy a T-Mobile USA értékesítéséből bőven lenne arra lehetőség, hogy a DT kivásárolja kisebbségi részesedéseit, köztük a szlovák, a horvát és a magyar telekomcéget. Eddig erre pénzügyi oldalról nem igazán volt lehetőség, tekintettel a DT tetemes adósságállományára, most viszont bőven lesz elegendő készpénz mind az adósság lefaragására, mind a régiós leánycégek fölvásárlására.
A Magyar Telekomban megközelítőleg 60 százalékos részesedéssel bír a DT, a fennmaradó 40 százalék megvásárlása pedig mintegy egymilliárd eurójába kerülhetne a német társaságnak, ami bőven kigazdálkodhatónak tűnik. Mindez egyelőre pusztán feltételezés, az ugyanakkor világosan látszik, hogy a lépés minden szempontból logikusnak tűnik – teszi hozzá a Concorde szakembere.
További részletek az Ecolineon.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.