Obama-körút: munkahely- és piacteremtés
Az Egyesült Államok fő célkitűzése továbbra is a munkahelyteremtés és a piacainak bővítése marad - hangsúlyozta a pénteki, USA Today-ben megjelent írásában Barack Obama amerikai elnök, aki hatnapos, Brazíliát, Chilét és Salvadort érintő, latin-amerikai körútra indul.
Az elnök rámutatott, hogy az amerikai gazdaságban az elmúlt hónapban csaknem negyedmillió új munkahely keletkezett és a munkanélküliség szintje mintegy két év óta a legalacsonyabb, ami azt jelzi, hogy az ország jó irányba halad. Az Egyesült Államok a folyamat elősegítése érdekében tovább versenyez a világ többi gazdaságával az új munkahelyek, új iparágak és új piacok elnyerése érdekében.
Latin-Amerikában csaknem 600 millió ember él és a régió gazdasági növekedése 6 százalék volt. Ez egyet jelent a piacok növekedésével, s Obama, mint azt a cikkében hangsúlyozta, azt szeretné, ha az igények kielégítésében az amerikai áruk és szolgáltatások is szerepet játszanának.
Barack Obama szerint minden 1 milliárd dollárnyi kivitel 5 ezer amerikai munkahelyet jelent. Az elnök emlékeztetett rá: célul tűzte ki, hogy az amerikai áruk és szolgáltatások exportja 2014-ig megduplázódjon, amiből 2010-ben 17 százalékos növekedés valósult meg.
Az Egyesült Államok latin-amerikai exportja a regionális kereskedelmi egyezményeknek köszönhetően jelenleg a háromszorosa a Kínába irányuló kivitelnek, s gyorsabban növekszik mint bármilyen más relációban. A latin-amerikai export hamarosan több mint 2 millió amerikai munkahelyet biztosít.
Az elnök brazíliai látogatásával kapcsolatban kifejezte reményét, hogy "a nyugati félteke lét legnagyobb demokráciája és gazdasága" még szorosabbra fűzi kapcsolatait. A 200 milliós Brazíliában az egy főre jutó jövedelem évente csaknem 7 százalékkal növekszik és ez az ország többet importál Amerikából, mint a régió többi állama együttvéve. 2010-ben az Egyesült Államok ide irányuló kivitele több, mint 30 százalékkal nőtt és meghaladta az 50 milliárd dollárt, ami 250 ezer amerikai munkahelyet biztosít.
Obama közölte, hogy brazíliai látogatása során a két ország több száz üzletembere fog találkozni vele és egymással. Az amerikai gazdaságban a brazil befektetések jelenleg 42 ezer állást biztosítnak. Az amerikai elnök nem mulasztotta el megemlíteni, hogy Brazília nemrégiben felfedezett olajkincse nagyobb lehet az amerikainál, ezért Washington stratégiai energiaügyi partnerségre fog törekedni a legnagyobb latin-amerikai országgal, amibe beletartozik majd a megújuló energiaforrások területén való együttműködés is.
Brazília, a 2014-es labdarúgó világbajnokság és a 2016-os olimpiai játékok hazája a következő években több mint 200 milliárd dollárt fordít majd infrastruktúrájának fejlesztésére, amiből az amerikai cégek is ki szeretnék venni a részüket.
A chilei gazdaság tavaly 5 százalékos növekedést produkált és idén a várakozások szerint ennél is jobb eredményt fog elérni - írta cikkében az amerikai elnök, rámutatva, hogy az országgal megkötött szabadkereskedelmi megállapodás 2004-ben történt életbe lépés nyomán az amerikai export megháromszorozódott ebben a relációban és jelenleg mintegy 70 ezer amerikait lát el munkával. (Pénteki chilei bejelentés szerint az Obama-látogatás alatt kétoldalú egyezményt írnak majd alá a nukleáris energia ipari, mezőgazdasági, valamint az egészségügyben történő felhasználásáról, valamint a nukleáris hulladék kezeléséről.)
Körútjának utolsó állomásáról, Salvadorról Obama azt írta, hogy az ország nemcsak perspektivikus gazdasági és kereskedelmi partner, de az Egyesült Államok egyik legnagyobb spanyol ajkú közösségének anyaországa is. Barack Obama helyi idő szerint pénteken utazik el Washingtonból.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.