2011. március. 16. 11:40 MTI Utolsó frissítés: 2011. március. 16. 11:43 Gazdaság

Nőtt a befektetési alapok vagyona

Magyarországon az intézményi befektetőknek köszönhetően nőtt az alapok vagyona, február végén a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) tagjai 0,8 százalékos bővülést követően, összesen 3886 milliárd forintot kezeltek - derült ki a szövetségének legfrissebb jelentéséből.

A közlemény idézi Temmel Andrást, a szövetség főtitkárát, aki elmondta, hogy a befektetési alapok vagyonának növekedése a hozamok mellett az ismét megélénkült intézményi érdeklődésnek köszönhető, de pozitív trend az is, hogy a jelentős decemberi lakossági tőkekivonás az év elejére mérséklődött. Az intézményi befektetők esetében a folytatódó tőkebeáramlás mellett továbbra is tapasztalható volt a nyilvános alapokból a dedikált intézményi zártkörű alapok felé történő átcsoportosítás is. 

A BAMOSZ tagok által kezelt befektetési alapok vagyona a piaci teljesítmény hatására összesen 13,2 milliárd forinttal nőtt februárban. Ezen időszak alatt 17,1 milliárd forintot fektettek be újonnan a befektetők. 

A BAMOSZ tagok 466 magyar alapban csaknem 3900 milliárd forintot kezeltek. A hagyományosan lakossági termékeknek számító, pénzpiaci, garantált és rövid kötvény alapokon belül csak az ingatlanalapok tudtak friss tőkét vonzani. Friss tőke érkezett viszont az intézményi befektetők jóvoltából a kockázatosabb részvény és származtatott) alapokba, míg a lakossági befektetők februárban is inkább visszafogták aktivitásukat. 

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?