2011. március. 10. 13:33 MTI Utolsó frissítés: 2011. március. 10. 13:29 Gazdaság

Durván csökkent a vállalati fúziók értéke Magyarországon

A magyarországi vállalati felvásárlások és fúziók (M&A) értéke 29 százalékkal csökkent tavaly, becsült összegük 3,2 milliárd dollárt tett ki - mondta Dezse Margaret, az Ernst and Young üzletágvezetője csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón.

Hozzátette, a csökkenés ellenére a régión belül tavaly a magyar M&A piac volt a legnagyobb, a román 3 milliárd, a lengyel 2,4 milliárd, a cseh 2 milliárd dollárt tett ki.

Az Ernst and Young felmérése szerint a magyar tranzakciók 39 százalékánál hozták nyilvánosságra az üzlet értékét, a régióban ez az arány 48 százalék.

Magyarországon tavaly 90 tranzakciók zártak le, míg 2009-ben 97-et. Míg a tendencia iránya megegyezik a régió többi országáéval, addig a magyarországi 7 százalékos csökkenés kisebb a régió 22 százalakos visszaesésénél.

A külföldi cégek közül Magyarországon a csehek voltak a legaktívabbak öt ügylettel, a németek négy ügyletet kötöttek, az osztrák, francia, finn és szlovák befektetők 2-2 üzletet hoztak tető alá.

A célba vett tranzakciós területek közül a telekommunikáció és a média vezet összesen 20 ügylettel, ugyanakkor a legnagyobb befektetések tavaly a feldolgozóiparban valósultak meg.

Az Ernst and Young felmérése szerint a magyar M&A piacon a helyi befektetők vannak túlsúlyban, arányuk 58 százalék, nagyobb, mint 2009-ben, amikor 42 százalékos arányt képviseltek.

Dezse Margaret elmondta: a magyarországi M&A barométer megállapításai sok tekintetben hasonlítanak a 2010 júniusában készült tőkebizalmi barométer következtetéseire. Ez utóbbi felmérés szerint mindössze a vállalatok 27 százaléka koncentrált a nem-organikus növekedésre, beleértve az M&A aktivitást, és csak a válaszadók 22 százaléka tervezett akvizíciót 2010 második felében.

A tőkebizalmi barométerhez kapcsolódó befektetési szempontokat vizsgáló érettségi indexet 2010-ben Kanada vezette, a régión belül Csehország áll a legelöl, a 25.helyen, Lengyelország a 34., Magyarország a 36., Szlovákia a 39., míg Románia a 60.

zöldhasú
Hirdetés