Gazdaság MTI 2011. március. 09. 21:50

Ismét az államé lehet a Herendi részvények negyede

Az állami vagyonról szóló törvény módosításával ismét közvetlen, tartós állami tulajdonba kerülhet a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. részvényeinek 25 százaléka - mondta Horváth Zsolt, Veszprém megyei fideszes országgyűlési képviselő, a javaslat egyik előterjesztője szerdán, Budapesten.

A kormánypárti politikus a Nemzeti Fórum Kölcsey Köre konferenciasorozatának rendezvényén, Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettessel jegyzett javaslatát ismertetve emlékeztetett: a világszerte ismert hungarikumnak számító porcelánokat előállító manufaktúra kisebbségi tulajdonrészét az előző kabinet vette ki a közvetlen és tartós állami birtoklást felsoroló jogszabályból. A Bajnai-kormány ugyanakkor ennek során - mint mondta - egy szerencsésnek tekinthető szakmai hibát vétett, így eredeti szándékai ellenére sem tudta egy regionális fejlesztési holding tulajdonába adni a szóban forgó pakettet.

Horváth Zsolt hangsúlyozta, a jelenlegi kormánytöbbség még az Országgyűlés tavaszi ülésszakán el szeretné érni, hogy az állam ismét "büszke tulajdonosa" lehessen a manufaktúra kisebbségi részvénycsomagjának.

A képviselő a készülő hungarikum-törvényre kitérve elmondta: a jogszabály sikere érdekében minden települést és közösséget arra ösztönöznek, hogy először saját házuk táján keressék meg a csak rájuk jellemző, megőrzésére érdemes értékeket. A fideszes képviselő szerint ezt követően ugyanakkor az eltérő tájegységek, illetve a Kárpát-medence egészére jellemző értékek összegyűjtésére is szükség van.

Simon Attila, a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. vezérigazgatója elmondta: évről évre nyereséges társaságuk iránt folyamatos a befektetői érdeklődés, de meggyőződése szerint a manufaktúrának továbbra is a jelenlegi szerkezetben, vagyis a munkavállalói közösség 75 százalékos és az állam negyedrészes tulajdonában kell működnie.

A porcelánmanufaktúra vezetőjének szavait nagy taps fogadta a mintegy 150 tagot számláló hallgatóság soraiból, amikor úgy fogalmazott, az országgal szembeni szolidaritásuk jegyében annak ellenére sem "írogatnak petíciókat", hogy a különadóval együtt tavaly összesen több mint 1,3 milliárd forint közterhet kellett befizetniük az államnak.

Simon Attila kiemelte: a pénzügyi nyereségre törekvésükhöz hasonlóan fontos feladatuknak tekintik a magyarországi és európai művészeti érékek megőrzését és közvetítését.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Farkas Zoltán 2024. december. 04. 09:30

Egy megatárca veszélyei, avagy Matolcsy György diadalai az első Nemzetgazdasági Minisztérium élén

Unortodoxia bármi áron: ez jellemezte a 2010-es évek elején felálló első gazdasági csúcsminisztériumot. Most, hogy a Pénzügyminisztérium és a Nemzetgazdasági Minisztérium újbóli tervezett összevonásával visszatérhet ez a struktúra a kormányba, felidézzük Matolcsy György miniszteri tevékenységének csúcspontjait a IMF-fel vívott háborútól a magánnyugdíjpénztárak beszántásáig.