2011. március. 04. 20:21 MTI Utolsó frissítés: 2011. március. 04. 20:08 Gazdaság

A görög "mentőcsomag" könnyítését kérik az európai szocialisták

A Görögország és Írország számára nyújtott mentőhitelek kamatainak csökkentésére szólították fel az Európai Uniót (EU) és a Nemzetközi Valutaalapot (IMF) az európai szocialista pártok vezetői pénteken a görög fővárosban kezdett tanácskozásuk előtt.

Poul Nyrup Rasmussen, az Európai Szocialista Párt (PES) elnöke azt mondta, támogatja, hogy a konzervatív vezetésű EU március 25-i csúcstalálkozóján hajtson végre azonnali kamatcsökkentést a drasztikus megszorító intézkedésekre kényszerülő tagállamok megsegítésére.

"A gazdaság válságból kivezető reformját javasoljuk, a visszanyesésére irányuló próbálkozások helyett" - hangoztatták a kontinens gazdasági bajaira "progresszív" válaszokat kereső szocialisták kétnapos athéni tanácskozásuk előtt. "Azt hiszem, éppen elég ideje tart már a hatalmon lévő konzervatívok részéről tapasztalható szolidaritáshiány" - mondta Rasmussen.

Görögország második éve küzd azzal, hogy végig tudja vinni a drasztikus megszorító intézkedéseket, amelyeket az országot a fizetésképtelenségtől megmentő 110 milliárd eurós mentőcsomagért cserébe kellett bevezetnie tavaly májusban. Míg a görögök 5 százalék körüli kamatra kapták meg az EU és az IMF hitelét, Írországnak 5,8 százalékos kamattal kell visszafizetnie a 2010 végén ráerőltetett 85 milliárd eurós hitelt.

Rasmussen azt is mondta, a szocialisták támogatják azokat a kezdeményezéseket, hogy bocsássanak ki európai kötvényt, amely hatékonyan összekötné a különböző országok hitelpiacait, s vessenek ki "tranzakciós adót" a bankokra és más pénzintézetekre. "Ne Európát vádolják azért, ami jelenleg zajlik, hanem Európa konzervatív többségét" - mondta. "Azt üzenjük ma este, csökkentsétek a kamatot Görögország és Írország számára."

Az amerikai hírügynökségnek válaszolva Rasmussen úgy nyilatkozott, az európai szocialisták megbízásából készült tanulmányok azt mutatják, hogy egy pénzügyi tranzakciókra kivetett 0,05 százalékos adó évi több mint 220 milliárd euró bevételt biztosítana az Európai Unió számára.

A tanácskozást vendégül látó görög miniszterelnök, Jeórjiosz Papandreu leszögezte, a pénzügyi gondokkal küzdő Spanyolország és Portugália elkerülhetné, hogy az európai mentőmechanizmusokhoz kelljen fordulnia, ha az EU egy átfogóbb, a közpénzügyek szanálásán túlmenő, progresszív tervvel állna elő a piacok bizalmának helyreállítására.

"Meggyőződésem, hogy Spanyolországnak és Portugáliának nem szabad belépnie ebbe a mechanizmusba, mivel mindent megtettek, ami tőlük elvárható volt" - mondta Papandreu. "Úgyhogy, Európán van a sor." Papandreu szerint "Európa könnyedén véget vethetne a Spanyolország és Portugália ellen irányuló támadásoknak az eurokötvények segítségével.

A szocialisták rendezvényével párhuzamosan kezdődött a finn fővárosban az unió konzervatív erőit tömörítő Európai Néppárt (EPP) miniszterelnökeinek találkozója, hogy a 25-i csúcs előtt felvázolják az euróövezetet további válságoktól megóvni képes szabályokat és mechanizmusokat.

Lengyel pénzügyminisztériumi delegáció látogatott Kínába pénteken Dominik Radziwill pénzügyminiszter-helyettes vezetésével, hogy lengyel devizakötvények érékesítésről tárgyaljanak a Bank of China és a China Investment Corporation illetékeseivel.

A tárgyalásokra azt követően került sor, hogy a lengyel kincstár növekvő érdeklődést tapasztalt ázsiai befektetők részéről lengyel devizakötvények iránt. A januári lengyel eurókötvény- kibocsátást például 15 százalékban ázsiai befektetők jegyezték le.

A PAP hírügynökség nem hivatalos forrásokból úgy értesült, hogy a Bank of China 2010-ben és 2011-ben is vásárolt lengyel eurókötvényeket. Dominik Radziwill a PAP hírügynökségnek elmondta, hogy a kínai befektetők dollár-, euró- és zlotykötvények iránt érdeklődnek.

A lengyel delegáció Pekingbe Hongkong érintésével érkezett, ahol szintén kötvényértékesítésről folytatott tárgyalásokat, majd Dél-Koreába, Malajziába és Szingapúrba utazik tovább hasonló céllal.

zöldhasú
Hirdetés