Matolcsy kibontotta a kormány reformcsomagját – percről percre
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter ma délelőtt bejelentette, mit tartalmaz a Széll Kálmán Program. Az intézkedéssorozat a hivatalos álláspont szerint az államadósság csökkentését, a gazdasági egyensúly megalapozását, a gazdasági struktúra javítását és a tartós növekedést szolgálja. Nem csökken az átmeneti bankadó mértéke a harmadik évben, és 2013-tól mégsem csökkentik az 500 millió forint feletti adóalapra vonatkozó 19 százalékos társasági adókulcsot. A szerkezeti átalakítások Matolcsy szerint többek között érintik a rokkantnyugdíjakat és korengedményes nyugdíjakat, illetve a közösségi közlekedést is. A programmal jövőre 550 milliárddal, 2013-14-ben pedig 900 milliárddal javulhat az államháztartás egyenlege, a tervek szerint az államadósságot a GDP 82 százalékáról 65-70 százalékra csökkentik 2014-re.
Most érkezett
Nem megszorító csomag - hangsúlyozta a Széll Kálmán Terv kapcsán Navracsics Tibor az m1 Este című műsorában. Az első pont a miniszterek éves szabadságának 40 napról 20 napra csökkentése, ami ugyan jelképes, de ezzel kell indítani, saját magunk életviszonyait kell - legalábbis jelzésszerűen - átalakítani, amikor nagyobb változtatásba kezdünk - mondta Navracsics Tibor, miniszterelnök-helyettes az m1 Este című műsorában. A politikus a ma bejelentett Széll Kálmán Terv kapcsán úgy fogalmazott, a vázolt 26 pontot illetően a kulcsdátumok: július 1. és a következő év január 1. lehet majd.
Pénzkivonásról és nem reformokról szól a kormány kedden bejelentett gazdasági csomagja - mondta Tóth Csaba, a Republikon Intézet stratégiai igazgatója a kedden bejelentett reformcsomag kapcsán.
A Magyar Tűzoltó Szövetség (MTSZ) elnöke szerint kiszámítható és átlátható nyugdíjrendszerre van szükség, ezért támogatandónak tartja, hogy olyan nyugdíjrendszert alakítsanak ki a hivatásos állományú szervekre vonatkozóan, amely a pályán tartaná a szaktudást és a tapasztalatot.
Bende Péter, volt fővárosi tűzoltó parancsnok a több ezer - főként önkéntes - tűzoltót tömörítő MTSZ elnöke úgy fogalmazott: "a szolgálat elkoptatja az embereket", de sokan nem egészségkárosodásuk, hanem a bizonytalan jogi helyzet miatt mentek "idő előtt" nyugdíjba, ezért olyan rendszert kell kialakítani, hogy "megérje maradniuk" a tűzoltóknak az állományon belül.
A magyar kormány megállapodott a legnagyobb magyarországi befektetőkkel abban, hogy a jövőben is rendszeres találkozókon beszélik meg a követendő közép- és hosszú távú gazdasági stratégiát, különös tekintettel a fenntartható növekedés szempontjaira - jelentette be Matolcsy György, a Befektetői Tanács (BT) egyik társelnöke a testület március 1-i ülése után. A miniszter a BT teljes ülésén a közlemény szerint rövid áttekintést adott a korábban bejelentett kormányzati intézkedésekről, kifejtve azt is, hogyan segíthetik elő ezek a lépések, hogy a magyar gazdaság újból növekedési pályára álljon. Felvetette azt is, hogy a Széll Kálmán Terv keretében meghirdetett reformlépések kidolgozásában a kormány és a Befektetői Tanács, illetve annak tagjai munkacsoportot alakítsanak. (MTI)
A kedvezőtlen adottságú személyek - például megváltozott munkaképességűek, rokkantak - munkaerő-piacra visszavezetésével az a probléma, hogy jelenleg nagyon gyér a munkaerő-kereslet, és ebben rövid távon nem is látszik élénkülés - mondta Adler Judit, a GKI Gazdaságkutató Zrt. kutatásvezetője a Széll Kálmán Tervnek a munka világához kapcsolódó intézkedéseiről.
A bejelentett lépések szükségesek voltak, de hogy mennyire érhetőek el a kitűzött célok – a sokféle politikai és szakmai érdek hatása alatt –, az bizonytalan – mondta a hvg.hu-nak Karsai Gábor, a GKI vezérigazgató-helyettese.
A szakszervezetek azt várják a kormánytól a Széll Kálmán Terv bejelentése után, hogy a legrövidebb időn belül kezdjen tárgyalásokat velük a tervezett változtatások értelmezéséről és részletszabályairól - mondták egybehangzóan a kedden bejelentett intézkedésekről az MTI által megkérdezett szakszervezeti vezetők.
A magyar történelemben ritkán akad olyan politikus, akiről azért nehéz életrajzot írni, mert nem hajtott végre semmilyen szélsőséges tettet, nem csinált óriási hibát, nem vitte csődbe az országot, nem sodorta kilátástalan háborúba, nem akarta kiirtani, kitelepíteni vagy kifosztani a lakosság általa kiválasztott és megbélyegzett részét. Ehelyett csendesen és szívósan építkezett, megpróbálta rendbe tenni az ország dolgait. E politikusokról azért is nehéz írni, mert általában korukban félreszorítva, vagy csak időnként, átmeneti szerepet vállalva tűntek fel a hordószónokok, populisták, lázítók és ígérgetők hadában.
A Széll Kálmán Terv szerint a devizahitelek törlesztése sok családban már a megélhetést fenyegeti, így fontos, hogy legalább a rezsiköltségek ne emelkedjenek az égig. Ezért a kormány "hatósági árképzéssel és az extraprofit visszaszorításával" befagyasztja a legfontosabb rezsiköltségeket.
Fricz Tamás politológus, a Civil Összefogás Fórum szóvivője szerint a bejelentett intézkedések nem brutális megszorító csomagot jelentenek, hanem a meglévő tartalékok feltárására irányulnak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.